Ukraina kukurydzianym potentatem?

Ukraina w bieżącym roku zbierze rekordową ilość ziarna kukurydzy. Zbiory mają być 2,5-krotnie większe niż zaledwie trzy lata temu. Eksport ma wzrosnąć w jeszcze większym stopniu.

Według prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa w 2013 r. Ukraina wyprodukuje około 29 mln t ziarna kukurydzy (wg IGC 28 mln t). Dla porównania różne prognozy dla Polski, mówią o produkcji około 3,5-4,0 mln t. Praktycznie nie ma wątpliwości, że Ukraina w bieżącym roku osiągnie rekord w produkcji tego gatunku zboża. Dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2011 r. Wówczas produkcja wyniosła 22,8 mln t.
Jeszcze zaledwie kilka lat temu w okresie 2005-2007 Ukraina produkowała rocznie przeciętnie 7,0 mln t ziarna kukurydzy. Następnie w latach 2008-2010 produkcja podskoczyła i wahała się w granicach 10,5-12,0 mln t. Jednak od tego czasu produkcja wzrosła jeszcze bardziej i w bieżącym roku może być o ponad 140% większa niż w roku 2010.
Na tak duży wzrost produkcji na przestrzeni trzech ostatnich lat złożył się zarówno większy areał (o 81%), ale również zwiększenie przeciętnych plonów (o 34%). Wzrost plonów w bieżącym roku jest oczywiście spowodowany, przynajmniej częściowo, sprzyjającymi warunkami pogodowymi w okresie wegetacji. Jednakże prawdopodobnie wynika również z większego zaangażowania środków produkcji w prowadzeniu uprawy, która w ostatnich latach była tak opłacalna.
Wysoka dochodowość produkcji kukurydzy wpłynęła również na wzrost areału. Dodatkowo w bieżącym roku przyczyniła się do niego również opóźniona wiosna, kiedy rolnicy musieli zrezygnować z siewów innych zbóż na rzecz kukurydzy. W stosunku do sytuacji sprzed trzech lat najbardziej obniżył si ę areał uprawy jęczmienia (o 24%). Jednak spadek powierzchni uprawy jęczmienia jest o połowę mniejszy niż zanotowany w tym samym czasie wzrost powierzchni kukurydzy. A warto wspomnieć, że w tym samym czasie wzrosła jednocześnie o 3% powierzchnia uprawy pszenicy. Łączna powierzchnia zbóż na Ukrainie w ciągu trzech ostatnich lat wzrosła o 10%, do czego zdecydowanie najbardziej przyczynił się wzrost powierzchni uprawy kukurydzy.
Oprócz gwałtownego wzrostu produkcji kukurydzy, Ukraina notuje jeszcze szybszy przyrost jej eksportu. O ile w sezonie 2010/11 nasz wschodni sąsiad wyeksportował 5,0 mln t kukurydzy, to w sezonie 2013/14, według prognoz USDA, eksport może wynieść aż 18,0 mln t. Oznacza to wzrost o 260%. Ukraina jest obecnie największym eksporterem kukurydzy na wschodniej półkuli i trzecim największym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, tuż za Argentyną.
(Źródło: Analizy BGŻ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności