fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychUkraina i Australia zalewają Europę rzepakiem

Ukraina i Australia zalewają Europę rzepakiem

Jak podaje serwis e-WGT za danymi Komisji Europejskiej, kraje Unii Europejskiej sprowadziły w sezonie 2022/2023 już 4,2 mln ton rzepaku, co stanowi wzrost aż o 47 proc. rok do roku.

– Głównym dostawcą nasion pozostała Ukraina – 2,54 mln ton, z udziałem 60 proc. w całości dostaw. Drugim co do wielkości eksporterem rzepaku do UE jest Australia – 1,38 mln ton (32 proc.), trzecim Kanada – 0,19 mln ton (5 proc.) – informuje e-WGT.

Taki stan rzeczy odbija się rzecz jasna na cenach, które startują już od zaledwie 2200 zł/t.

Z kolei o wiele niższy jest w tym sezonie import soi, który na chwilę obecną wynosi 5,97 mln ton wobec 7,12 mln ton o tej samej porze zeszłego roku. Najwięcej soi UE sprowadza z USA – 2,92 mln ton, 49 proc., z Brazylii – 1,76 mln ton, 30 proc. i z Ukrainy – 0,57 mln ton, 10 proc. Zwiększył się także import nasion słonecznika – do 1,28 mln ton, czyli o 0,3 mln ton więcej niż w zeszłym sezonie. Najwięcej pochodzi oczywiście z Ukrainy, bo aż 88 proc.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.