fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnyUE: Wsparcie i ochrona rynku zbóż

UE: Wsparcie i ochrona rynku zbóż

Parlament Europejski zatwierdził propozycję budżetu na 2009 r. Wydatki w tegorocznym budżecie (na rolnictwo ogółem) zostały zaakceptowane w wysokości 54,7 mld euro, tj. 1,1% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Pomoc bezpośrednia wzrośnie o 2,6% do 37,8 mld euro, wydatki na II filar WPR (rozwój obszarów wiejskich) – o 2,6% do blisko 13,7 mld euro.

Bieżący sezon zapowiada się nadwyżkowo, zbiory podstawowych gatunków w wielu krajach UE okazały się nadspodziewanie dobre. Dotyczy to przede wszystkim Francji, Niemiec, a także Polski. W niektórych unijnych krajach odnotowuje się natomiast skutki niekorzystnych warunków pogodowych, w tym przede wszystkim suszy (dotyczy to Hiszpanii, Włoch, Węgier i Rumunii).

W październiku minionego roku Unia Europejska powróciła do ceł w imporcie ziarna. Najwyższą ochronę celną stosuje się, jak do tej pory, w stosunku do gatunków paszowych – żyto, kukurydza, sorgo. Nadal zerowe stawki celne utrzymywane są w przypadku pszenicy wysokiej jakości.

W sezonie 2008/09 do skupu zostało skierowane ok. 1,6 mln ton ziarna, przede wszystkim jęczmienia i kukurydzy. Był to ostatni sezon skupu kukurydzy. W bieżącym 2009/10 pułap w skupie tego gatunku zrównany został z zerem. Do skupu nadal jeszcze może trafiać jęczmień.

Gwałtownie spada światowa wymiana handlowa. Spadek ten był już widoczny w drugim półroczu ubiegłego roku. Coraz bardziej niepokojące są prognozy dotyczące redukcji światowego eksportu w bieżącym roku – według ostatnich przewidywań Światowej Organizacji Handlu, wyniesie on 10%. Pobudzenie handlu staje się jednym z priorytetów działań antykryzysowych. W dobie ogólnoświatowego kryzysu większego znaczenia nabiera doprowadzenie rundy z Doha do pomyślnego końca. Zmierza ona do dalszej liberalizacji światowego handlu, w tym w obszarze rolnictwa. Kluczowymi punktami porozumienia są redukcja taryf celnych, obniżenie wsparcia krajowego w największym stopniu zakłócającego światowy handel oraz zniesienie subsydiów eksportowych.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.