fbpx
Strona głównaWiadomościUE: Skąpy budżet na WPR

UE: Skąpy budżet na WPR

Wydatki na Wspólną Politykę Rolną (WPR) będą w 2009 roku znacznie wyższe, niż przewidywał to budżet. Tylko w ciągu pierwszych 5 miesięcy roku finansowego (listopad 2008 – marzec 2009) wydatki przewyższyły założenia budżetowe o 1,8 mld euro, jak wynika z raportu Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa (DG Agri) przekazanego na początku lipca br. Parlamentowi Europejskiemu i Radzie.

Znaczny wpływ na deficyt mają koszty obsługi Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie (EFOGR), w tym obsługi sektora mleczarskiego. Wydatki budżetowe wzrosły pomimo wpływów, m.in. z tytułu płatności kar za nadprodukcję mleka w minionym sezonie kwotowym, rozliczenia kont, zwrotów nienależnie wypłaconych kwot lub środków uzyskanych ze sprzedaży interwencyjnej. Również większość państw członkowskich zażądała przyśpieszenia wypłat płatności bezpośrednich z budżetu Unii.

Sektor mleczarski, według KE, będzie nadal silnie wspierany. W ciągu pierwszych 5 miesięcy roku finansowego, czyli do końca marca br., przeznaczono na tę branżę 75 mln euro (55% budżetu, przewidzianego początkowo na 138 mln euro), przede wszystkim na interwencyjne zakupy masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Deficyt budżetowy pogłębia też duży poziom refundacji eksportowych, przywróconych w styczniu br., a nieprzewidzianych w budżecie.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.