UE: Rynek w oczekiwaniu na nowe zbiory

W ostatnim tygodniu odnotowano niewielkie odbicie się” notowań pszenicy konsumpcyjnej na paryskiej giełdzie. Pszenica w kontrakcie sierpniowym podrożała o 3,3% do 140,5 euro/tonę, co może być związane z obawami o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów w niektórych unijnych krajach. Pomimo odnotowanej korekty obecny poziom cen pszenicy nadal należy uznać za stosunkowo niski. Notowania kukurydzy pozostały stabilne, w wysokości 137,3 euro/t, a różnica cen liczonych tydzień do tygodnia wyniosła zaledwie minus 0,2%.”

Prognozy produkcji zbożowej w UE są nadal dobre. W ostatnim raporcie prognostycznym
francuskie biuro Strategie Grains pozostawiło przewidywania tegorocznych zbiorów zbóż w UE praktycznie w niezmienionej wysokości w stosunku do czerwcowej prognozy, tj. w wysokości 283 mln ton. Jest to co prawda o 9% mniej w porównaniu z zeszłym sezonem, niemniej jednak o 6,5 mln ton więcej w stosunku do średniej z ostatnich trzech lat. Na unijnym bilansie zbożowym ważyć będą również wysokie zapasy pozostające z poprzedniego sezonu.

W ostatnim tygodniu nadal taniała kukurydza za oceanem, na chicagowskiej giełdzie. Notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie wrześniowym obniżyły się o kolejne 7,9% do 124,7 USD/tonę. Na obecne niskie ceny kukurydzy miał najprawdopodobniej wpływ przede wszystkim ostatni raport prognostyczny USDA. Amerykański Departament Rolny podniósł znacząco prognozę tegorocznej produkcji kukurydzy w Stanach. Korekta ta wynikała z wcześniejszego niedoszacowania areału upraw i zaważyła znacząco na bilansie kukurydzy. Umacniały się natomiast notowania pszenicy w kontraktach – aż o 7,9% do 195,9 USD/t.

Na rynku krajowym trwają obniżki cen zbóż. Ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej przez
przedsiębiorstwa spadły z tygodnia na tydzień o 3,2% do 553 zł/tonę. Taniał jęczmień – konsumpcyjny – o 6% do 376 zł/tonę oraz nieznacznie kukurydza – o 0,9% do 404 zł/tonę. Nieco drożej kupowano natomiast żyto, którego ceny zniżkowały w ostatnich tygodniach – (wzrosto 1,8% do 364 zł/tonę). Nadal jednak obecne ceny żyta należy uznać za niskie, najniższe ze wszystkich gatunków. Niewielkie zwyżki cen zbóż odnotowywano w obrocie targowiskowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności