fbpx

UE: Powierzchnia upraw kukurydzy będzie mniejsza

Ocenia się, że w UE powierzchnia uprawy kukurydzy ziarnowej zmniejszy się o około 3%(9 milionów ha w roku 2008) tymczasem powierzchnia uprawy kukurydzy kiszonkowej pozostanie na ubiegłorocznym poziomie (5 milionów ha). Zakłada się więc, że kryzys nie będzie miał wpływu na powierzchnię zasiewów, ograniczeniu ulegnie natomiast użycie nawozów i środków ochrony roślin – szacuje Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo (FNPSMS).

Kryzys ekonomiczny, a w szczególności zmniejszony dostęp do kredytów przy jednoczesnym znacznym spadku cen ziarna kukurydzy w porównaniu do cen w sezonie 2007/2008 z całą pewnością wpłynie na wielkość powierzchni uprawy kukurydzy w Europie.

Ocenia się, że w niektórych krajach takich jak Rumunia czy Ukraina zmniejszeniu ulegnie wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego.Po ubiegłorocznym 8% wzroście powierzchni uprawy kukurydzy we Francji w tym roku zakładany jest 2% spadek. Niskie ceny zbóż skłonią rolników do odłogowania gorszych gleb. W uprawie kukurydzy kiszonkowej we Francji oczekiwana jest stabilizacja.

W krajach Piętnastki przewidywany jest spadek o około 4% szczególnie w Niemczech, Grecji, Hiszpanii i Austrii W krajach Dziesiątki przewiduje się również spadek o 5%.
W Polsce po znacznym wzroście w roku ubiegłym (+24%) powierzchnia powinna powrócić do poziomu z roku 2007 najprawdopodobniej na rzecz uprawy rzepaku i buraków cukrowych.
Na Węgrzech utrzymanie powierzchni uprawy z powodu wyjątkowo niskich cen słonecznika w tym sezonie, a także braku alternatywy dla uprawy kukurydzy.
Stabilizacja powierzchni uprawy przewidywana jest w Rumunii i Bułgarii. Rolnicy nie maja jednak pieniędzy na zakup środków do produkcji, może to wpłynąć na większy procent wysiewanych nasion z własnej reprodukcji.
Na Ukrainie bardzo trudno o dokonanie jakichkolwiek prognoz, Ministerstwo Rolnictwa zapowiada co prawda wzrost powierzchni uprawy kukurydzy, jednak rolnicy nie mają środków pieniężnych na zakup kwalifikowanegomateriału siewnego, banki nie dają kredytów, a sprzedający nasiona, wiedząc że rolnicy nie maja pieniędzy nie są skłonni do podejmowania ryzyka nie odzyskania płatności.

Jeśli chodzi o produkcje nasienną to FNPSMS przewiduje, że wobec ciągle niskich zapasów materiału siewnego, powierzchnia kukurydzy nasiennej w bieżącym roku powinna osiągnąć poziom bliski 130 tysiącom ha (126 300 ha w roku 2008). Powierzchnia wzrośnie głównie we Francji i na Węgrzech gdzie zlokalizowanych jest 65% powierzchni uprawy kukurydzy nasiennej. W Rumunii należy spodziewać się spadku powierzchni w związku z problemami ekonomicznymi głównego producenta krajowego Fundulea. W pozostałych krajach unijnych, produkujących nasiona kukurydzy, takich jak Polska, Czechy, Austria gdzie zlokalizowanych jest 28% produkcji nie przewiduje się znaczących wzrostów. Można spodziewać się wzrostu powierzchni uprawy na Ukrainie w związku z rozbudową zakładów nasiennych operatorów zagranicznych ale także ukraińskiego producenta nasion Kompanii Maic.(FNPSMS)

opr. T. Szymańczak/MIR
źródło: (FNPSMS)
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.