fbpx
Strona głównaWiadomościUE: Ile pszenicy i jęczmienia?

UE: Ile pszenicy i jęczmienia?

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podała prognozy zbiorów pszenicy (łącznie z durum) i jęczmienia w Unii w sezonie 2009/10. Zbiory pszenicy wyniosą 136 mln ton, tj. o 10% mniej w porównaniu z poprzednim sezonem, a unijna produkcja jęczmienia wyniesie 59,4 mln ton, tj. o 9% mniej w porównaniu z ubiegłoroczną produkcją.

W Niemczech i Francji, krajach zaliczanych do liderów unijnej produkcji pszenicy, prognozy przewidują wysoki poziom produkcji. W przypadku obu krajów zbiory będą tylko o 3% mniejsze od ubiegłorocznych. Większe spadki wystąpią w Wielkiej Brytanii, Bułgarii i na Słowacji, a największe w krajach najbardziej dotkniętych niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w tymprzede wszystkim suszą, są to: Rumunia, Hiszpania, Węgry oraz Włochy.

W przypadku jęczmienia największe spadki zbiorów w stosunku do zeszłego roku odnotują kraje, w których uprawy jęczmienia ucierpiały wskutek długotrwałej suszy, są to: Rumunia, Węgry, Hiszpania, Bułgaria oraz Czechy.

W prognozach dla Polski bardziej wiarygodne są przewidywania opracowywane przez krajowych ekspertów. Według Izby Zbożowo-Paszowej, tegoroczne zbiory pszenicy wyniosą 8,8 mln ton (9,3 mln ton rok temu), zbiory jęczmienia to 3,8 mln ton (3,6 mln ton w ubiegłym roku), a prognozy IERiGŻ przewidują zbiory pszenicy na poziomie 8,634 mln ton (9,275 mln ton w poprzednim sezonie oraz jęczmienia na poziomie 3,5 mln ton (3,6 mln ton w zeszłym roku).

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.