fbpx

UE dofinansuje inwestycje energetyczne dla Polski

Na finansowanie wybranych projektów w dziedzinie energetyki, w tym kilku inwestycji w Polsce, przeznaczono cztery miliardy euro z planu odbudowy gospodarczej. Środki przeznaczone będą na rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i gazowej, morskie siłownie wiatrowe i instalacje przechwytywania i składowania dwutlenku węgla. N

Europejski Plan Odbudowy Gospodarczej (EPOG)przewiduje wykorzystanie 5 miliardów euro w roku 2009 i 2010 na inwestycje w energetykę, rozwój szerokopasmowych łączy internetowych i na działania związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej.

Baner Syngenta

Wśród wybranych projektów, kilka w całości lub częściowo zostanie zrealizowanych w Polsce, uzyskując dofinansowanie z EPOG. Budowa terminala do odbioru skroplonego gazu (LNG) w Świnoujściu uzyska wsparcie w kwocie 80 mln euro. Modernizacja gazociągów (w tym w Polsce), która pozwoli na odwrócenie kierunku przepływu gazu w nagłych, krótkotrwałych przerwach w dostawach gazu, będzie dofinansowana środkami w wysokości 80 mln euro. Budowa interkonektora łączącego sieci gazowe Polski i Słowacji zostanie wsparta 20 milionami euro. Park wiatrowy na Bałtyku. Na Bałtyku, u wybrzeży Szwecji powstanie największy w tej części Europy park wiatrowy Kriegers Flak, który będzie dostarczał energięelektryczną do Szwecji, Polski, Niemiec i Danii. UE przeznaczy na ten projekt 150 milionów euro. W Bełchatowie uruchomiona zostanie jedna z pierwszych instalacji przechwytywania i składowania pod ziemia dwutlenku węgla CCS. Budowa dwunastu projektów demonstracyjnych została zatwierdzona przez Parlament Europejski w grudniu 2008 roku, kiedy przyjęto pakiet energetyczno-klimatyczny. Bełchatów otrzyma na inwestycje 180 milionów euro z Unii Europejskiej.

Przyjęty program przewiduje też 200 milionów euro na dofinansowanie budowy gazociągu Nabucco, którym do UE transportowany będzie gaz z regionu Morzą Kaspijskiego.

E.G./WRP
na podst.PE
McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner