UE – deficyt pasz

Deficyt pasz dla inwentarza, a w konsekwencji kurczenie się” hodowli zwierząt prognozują analitycy JRC (Joint Research Center) w przedstawionym nowym raporcie. Niedobór wynika głównie z wysokich cen pasz. Autorzy raportu ocenili również możliwy wpływ asymetrycznej autoryzacji GMO na import pasz do Unii przewidując, że 30 odmian GM jest uprawianych poza UE.”

Jak wynika z raportu, sytuacja skomplikuje się w 2015 roku, kiedy pojawi się 120 odmian zmodyfikowanych genetycznie, w tym ryż i ziemniak GM. Przemysł paszowy już ostatnio alarmował o wysokich cenach importowanej soi przy stosowaniu polityki zera tolerancji” dla nieautoryzowanego GMO w paszach.

Według unijnej komisarz ds. rolnictwa, Marian Fischer Boel, nie jest możliwy import czystych pasz bez segregacji środków transportu, zwłaszcza że importowana soja pochodzi z krajów zaliczanych do grona wiodących producentów GMO, takich jak: USA czy kraje Ameryki Płd. Zaniepokojona podażą paszy komisarz Boel chciałaby wspierać zmianę w kierunku zniesienia “zera tolerancji”, ale agenda komisji DG SANCO dopiero pracuje nad tą kwestią. Propozycja pojawi się najwcześniej jesienią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności