fbpx

UE – deficyt pasz

Deficyt pasz dla inwentarza, a w konsekwencji kurczenie się” hodowli zwierząt prognozują analitycy JRC (Joint Research Center) w przedstawionym nowym raporcie. Niedobór wynika głównie z wysokich cen pasz. Autorzy raportu ocenili również możliwy wpływ asymetrycznej autoryzacji GMO na import pasz do Unii przewidując, że 30 odmian GM jest uprawianych poza UE.”

Jak wynika z raportu, sytuacja skomplikuje się w 2015 roku, kiedy pojawi się 120 odmian zmodyfikowanych genetycznie, w tym ryż i ziemniak GM. Przemysł paszowy już ostatnio alarmował o wysokich cenach importowanej soi przy stosowaniu polityki zera tolerancji” dla nieautoryzowanego GMO w paszach.

Według unijnej komisarz ds. rolnictwa, Marian Fischer Boel, nie jest możliwy import czystych pasz bez segregacji środków transportu, zwłaszcza że importowana soja pochodzi z krajów zaliczanych do grona wiodących producentów GMO, takich jak: USA czy kraje Ameryki Płd. Zaniepokojona podażą paszy komisarz Boel chciałaby wspierać zmianę w kierunku zniesienia “zera tolerancji”, ale agenda komisji DG SANCO dopiero pracuje nad tą kwestią. Propozycja pojawi się najwcześniej jesienią.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.