Pomimo inwazji Rosji na pełną skalę Ukraina pozostaje jednym z liderów eksportu produktów rolnych. W latach 2023/2024 wyeksportowała 67,4 mln ton zbóż, nasion oleistych i produktów ich przetwórstwa. W tym roku gospodarczym będzie mogła wyeksportować nawet 15 mln ton pszenicy.
Ukraina liderem w eksporcie zbóż
Ukraina zajmuje pierwsze miejsce na świecie w eksporcie nasion słonecznika, drugie miejsce w oleju słonecznikowym, trzecie w rzepaku, czwarte w kukurydzy, szóste w pszenicy i jęczmieniu oraz ósme w soi. Poinformował o tym wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalij Hołownia na XVII Międzynarodowej Giełdzie Dunajskiej.
– Pomimo czasowego zajmowania gruntów rolnych, Ukraina pozostaje liderem w produkcji i eksporcie produktów rolnych. W latach 2022-2024 na Ukrainie zwiększyła się powierzchnia upraw roślin oleistych. W szczególności produkcja soi na Ukrainie wzrosła 2,2-krotnie od roku gospodarczego 2020/2021 – powiedział Witalij Hołownia.
Pozycję Ukrainy wzmacnia Unia Europejska
Ukraiński wiceminister rolnictwa podkreślił, że “utrzymanie tempa produkcji rolnej i eksportu było możliwe dzięki wsparciu partnerów międzynarodowych”. Wyraził też opinię, że pozycję Ukrainy na światowym rynku żywności wzmocni przyjęcie do Unii Europejskiej oraz realizacja unijnego programu wsparcia ukraińskiej gospodarki “Instrument Ukraina”.
Udane plony na Ukrainie
Ukraina ma podstawy, by aspirować do roli światowego lidera. W tym roku z areału 9 548,9 tys. hektarów zebrano już 35,1 mln ton nowego plonu. Samej pszenicy zebrano 21,8 mln ton, z 4 902,1 tys. ha; rzepaku 3 414,6 tys. ton z 1 265,9 tys. ha. Nasion słonecznika, który zapewnia Ukrainie pierwsze miejsce w rankingu eksporterów, zebrano 1 389,6 tys. ton z powierzchni 780,8 tys. ha. Soja, której powierzchnia upraw wzrosła ponaddwukrotnie w czasie wojny, dała plon 1 007,3 tys. ton z 541 tys. hektarów.
Na Ukrainie trwają też zbiory kukurydzy:
– Rolnicy z jedenastu regionów zbierają kukurydzę, którą wymłócono na powierzchni 98,8 tys. ha. – informuje ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej.
15 mln ton pszenicy do wyeksportowania
Dyrektor generalny Ukraińskiej Konfederacji Agrarnej Paweł Kowal twierdzi, że nawet jeśli uprawy ucierpiały z powodu suszy, to zebrane w tym roku plony zapewnią Ukrainie bezpieczeństwo żywnościowe na 3 lata.
– Nawet jeśli założymy, że pszenicy jadalnej i paszowej będzie tyle samo – po 10-11 mln ton, a krajowa roczna konsumpcja na Ukrainie wynosi około 3,5 mln ton pszenicy jadalnej, to mamy już zapas na trzy lata. Oznacza to, że ukraińscy rolnicy będą mogli wyeksportować około 14-15 mln ton pszenicy – twierdzi Paweł Kowal.