Uczelnie rolnicze na drugim miejscu popularności

Czołówkę najbardziej obleganych polskich uczelni ponownie zdominowały politechniki, cały czas rośnie też popularność kierunków zamawianych”. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło wyniki rekrutacji 2012/2013. Listę najczęściej wybieranych kierunków studiów otwiera informatyka. W zeszłym roku wybrało ją 27625 kandydatów, w tym już 30639.”

Poza informatyką, rosnącą popularnością cieszą się takie kierunki jak automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia czy zarządzanie i inżynieria produkcji. Umacnia się zatem trend wzrostu popularności kierunków ścisłych i technicznych.

Kandydaci chętnie składali też swoje dokumenty na kierunki humanistyczne. W czołówce najczęściej wybieranych studiów nadal mocno trzymają się zarządzanie oraz prawo. Zwłaszcza ten ostatni kierunek znacznie poprawił swoje wyniki w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek zainteresowania dotknął z kolei te kierunki, których absolwenci są już silnie reprezentowani na rynku pracy. Zmiana koniunktury na rynku budowlanym nie pozostała bez wpływu na popularność kierunku budownictwo. Z pierwszego miejsca w ubiegłorocznym rankingu spadł on na czwartą pozycję.

W pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni są aż cztery politechniki – Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Uczelnie techniczne okazały się też najchętniej wybieranym przez kandydatów typem uczelni, tuż za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego. Politechnika Warszawska piąty rok z rzędu obroniła miano najbardziej obleganej uczelni w kraju – na każde wolne miejsce na studiach przypadało tam 8,9 kandydata (w roku 2009 – 8, w 2010 – 8,6, a w 2011 – 8,7).

Łącznie w roku akademickim 2012/2013 przyjęto na studia 549 443 osób, w tym 416 333 na uczelnie publiczne i 133 110 osób na uczelnie niepubliczne.
Źródło: MNiSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności