Piątkowy handel na giełdach towarowych w Europie i w USA przyniósł mieszane zamknięcie, ale pomimo tego patrząc tydzień do tygodnia notowania zarówno pszenicy jak i rzepaku zamknęły się na plusie.
Cena marcowego kontraktu na pszenicę na giełdzie Matif wzrosła o 0,75 EUR/t do poziomu 234,75 EUR/t, co dało tygodniowy wzrost o 2,75 EUR/t (1,2%). Na giełdach w USA pszenica zamknęła się jednak przed weekendem słabiej i marcowe kontrakty terminowe na giełdzie CBoT spadły o 5 centów do poziomu 582,75 centów/buszel (207 EUR/t), co sprawiło, że tygodniowy zysk spadł do 23,25 centów (4,2%).
- Przeczytaj także: Ceny zbóż i oleistych w skupach na 07.02.2025 r.
- Przeczytaj także: Ceny pszenicy i rzepaku na giełdzie MATIF 11.02.2025
Nastroje dobre, ale euforii nie ma
Piątkowa realizacja zysków spowodowała straty na CBoT, ale mimo to nastrój na rynku pszenicy pozostaje pozytywny, choć nie ma powodów do euforii w obliczu ogólnej niepewności politycznej i słabego popytu eksportowego. Widmo potencjalnych konfliktów handlowych już obciąża gospodarkę światową i handlowcy obawiają się, że może to doprowadzić do zmniejszenia wolumenu pszenicy będącej przedmiotem międzynarodowego handlu.
Z drugiej strony globalne zapasy końcowe, które od lat maleją , oraz niepewne perspektywy zbiorów w Rosji i na Ukrainie mają efekt stabilizujący. W Rosji kontyngent eksportowy wejdzie w życie 16 lutego, co spowoduje zmniejszenie miesięcznych dostaw o połowę w porównaniu z pierwszą połową roku obrotowego 2024/25.
Rzepak nie był w stanie wykorzystać sprzyjających warunków
Majowy kontrakt na rzepak na giełdzie Matif stracił w piątek 6,25 EUR/t spadając do poziomu 516,50 EUR/t co sprawiło, że tygodniowe saldo pozostało na niewielkim plusie wynoszącym 1 EUR (0,2%). Ceny soi i śruty sojowej również spadły przed weekendem, natomiast ceny oleju sojowego wzrosły. Marcowy kontrakt na soję na CBoT zamknął sesję ze stratą 11 centów, na poziomie 1049,5 centów/buszel (373 EUR/t). W porównaniu z poprzednim tygodniem jest to wzrost o 7,5 centa (0,7%).
Można tutaj zauważyć, że europejski rynek rzepaku nadal znajduje się w stagnacji, ponieważ kontrakty na rzepak przez ponad 3 miesiące zasadniczo poruszają się w trendzie bocznym, choć od czasu do czasu pojawiają się wahania w górę i w dół.
Rynek rzepaku wspierany jest przez rosnące ceny olejów roślinnych i utrzymującą się poprawę na kanadyjskim rynku rzepaku, gdzie w piątek cena wzrosła o 6,60 CAD do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, tj. 656,80 CAD/t na giełdzie ICE w Winnipeg, wydłużając tygodniowy wzrost do 19,70 CAD (2,9%). Optymistyczne nastroje zostały dodatkowo podsycone w piątek przez Statistics Canada, które w swoim raporcie pokazało, że zapasy rzepaku na dzień 31 grudnia osiągnęły 11,38 mln ton , co stanowi spadek o 19,2% w porównaniu z rokiem poprzednim i jest poniżej średnich oczekiwań handlowych na poziomie 11,85 mln ton.
Źródło: Statistics Canada, Kaack