fbpx
Strona głównaWiadomościUbiegły miesiąc bez większego ożywienia w eksporcie unijnej pszenicy

Ubiegły miesiąc bez większego ożywienia w eksporcie unijnej pszenicy

W konsekwencji rosyjskiej inwazji na Ukrainę zamknięte zostały porty tego kraju, a eksport zbóż został ograniczony do minimum. Taka sytuacja zmusza światowych importerów do szukania alternatywnych kierunków dostaw. Tymczasem dane KE za cztery tygodnie maja nie pokazują przyspieszenia sprzedaży eksportowej unijnej pszenicy, a wręcz przeciwnie, popyt na unijną pszenicę zmalał w stosunku do kwietnia, czy marca.

Jak informuje portal ewgt.com.pl eksport pszenicy miękkiej (poza UE) od początku tego sezonu 2021/22 (do 29-go maja) sięga teraz 24,63 mln ton i jest zbliżony do poprzedniego sezonu (w analogicznym okresie). Daje to średni wynik tygodniowy na poziomie 513 tys. ton.

Tymczasem w pierwszych czterech tygodniach maja kraje UE wyeksportowały 1,16 mln ton pszenicy miękkiej, czyli średnio po 289 tys. ton tygodniowo.

W rankingu eksporterów Francja wyprzedza teraz Rumunię, osiągając udział w całym eksporcie pszenicy miękkiej na poziomie 29,8% (7,33 mln ton) w porównaniu do 24,8% (6,10 mln ton) w przypadku Rumunii. Kolejne 3,36 mln ton wyeksportowały Niemcy i 2,85 mln ton – Bułgaria. Polska z wynikiem 1,25 mln ton (5,1% udział) zajmuje siódme miejsce za Litwą i Łotwą.

Największym odbiorcą unijnej pszenicy w tym sezonie jest Algieria, która kupiła 4,15 mln ton tego zboża, ale dostawy do tego kraju są o 1/4 mniejsze niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21. Kolejne miejsca w śród adresatów unijnych dostaw zajmują: Egipt (2,44 mln ton), Chiny (2,13 mln ton), a następnie Nigeria (1,85 mln ton) i Maroko (1,52 mln ton).

Dużo szybsze, niż rok temu, tempo unijnego eksportu dotyczy tylko kukurydzy. W tym sezonie kraje UE wyeksportowały 5,40 mln ton tego zboża, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Dzięki temu o blisko 8% większy jest też eksport wszystkich zbóż, który sięga teraz 41,49 mln ton.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.