Ubezpieczenie zwierząt z dopłatą ze środków Skarbu Państwa

Rolnicy z Podlasia wnioskują o objęcie dopłatą ze środków Skarbu Państwa ubezpieczeń zwierząt na wypadek padnięcia lub uboju z konieczności.

– Przychody gospodarstw hodowlanych są w znacznej mierze zależne od stanu zdrowia i kondycji zwierząt. Rolnicy dokładają wszelkich starań, aby zwierzęta były utrzymywane w odpowiednich warunkach bytowych, co gwarantuje optymalny zysk. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo wzorowego prowadzenia hodowli z przyczyn niezależnych od rolnika zwierzęta mogą utracić wartość hodowlaną lub nawet paść. Powoduje to wtedy duże straty w gospodarstwie oraz generuje koszty związane z uzupełnieniem stada – mówi Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla Leszczyński, objęcie padnięć i uboju z konieczności w ubezpieczeniu zwierząt pozwoli ograniczyć szkody związane z utratą zwierząt i zagwarantuje stabilizację finansową w gospodarstwie. Strata gospodarstwa powinna być określana na podstawie karty pochodzenia zwierzęcia i oświadczenia weterynarza. Ponadto wprowadzenie takiego rozwiązania ukróciłoby nielegalny ubój zwierząt i zachęciłoby rolników do skorzystania z ubezpieczenia.

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej ubezpieczenie mogłoby być dotowane np. z funduszy promocji mleka, mięsa wieprzowego, czy wołowego.

Autor: Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności