Ubezpieczenie zdrowotne rolników

Składka KRUS będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy w gospodarstwie rolnym. W gospodarstwach poniżej 6 ha zapłaci ją KRUS, a powyżej 6 ha – rolnik. Rząd przyjął projekt ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 r. – podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z projektem ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosić 1 zł miesięcznie za każdy pełny hektar przeliczeniowy użytków rolnych w gospodarstwie rolnym, przyjęty dla celów ustalenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolnika” – napisano 3 stycznia w komunikacie przesłanym przez CIR.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgodnie z projektem ustawy, mają być opłacane w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne. Ich opłacanie zacznie się od II kwartału 2012 r. CIR poinformowało, że ustalono również, iż co miesiąc KRUS będzie przekazywał do Narodowego Funduszu Zdrowia kwotę ryczałtową w wysokości 155 mln 167 tys. zł. Zaproponowano, aby ustawa weszła w życie 1 lutego 2012 r.
Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, najprościej byłoby odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników od ryczałtowego podatku gruntowego, który wpłacają do gmin wszyscy rolnicy. – Państwo powinno samorządom te straty zrekompensować – dodaje Szmulewicz. Ocenia on, że jeśli rolnicy zostaliby od marca przyszłego roku pozbawieni dostępu do bezpłatnej opieki lekarskiej, byłaby to porażka rządu.
Według wielu ekonomistów reformę systemu ubezpieczeń dla rolników należy zacząć od wprowadzenia systemu liczenia dochodów w gospodarstwie. Ci rolnicy, którzy osiągaliby dochody, płaciliby od nich podatki oraz składki, w tym składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne. Inne rozwiązania utrwalają niekorzystną strukturę agrarną na polskiej wsi, a jej mieszkańcom uniemożliwiają faktyczne wychodzenie z biedy.
Projekt ustawy ma związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego wydanym w październiku 2010 r. o niezgodności z ustawą zasadniczą kwestii finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Grupa ta, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niejednorodna pod względem statusu materialnego, a w związku z tym nie ma podstaw do równego traktowania obowiązków opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Eksperci przyjęcie przez rząd projektu ustawy o składkach na ubezpieczenia zdrowotne rolników za 2012 r. Uważają za pierwszy, symboliczny krok w reformowaniu KRUS. Prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP powiedział, że to dobry kierunek zmian w reformowaniu KRUS. – Rządowy projekt to formalne wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, ale to dopiero pierwszy krok w zrównaniu obciążeń rolników ze składkami, które muszą ponosić przedstawiciele innych zawodów. Mam nadzieję, że za tym pierwszym krokiem pójdą następne – uważa Rybiński.
Zdaniem dr Bohdana Wyżnikiewicza z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rządowa propozycja jest dość symboliczna, a więc podobnie będą wyglądały jej skutki dla budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności