Ubezpieczenie w KRUS a umowa o dzieło, umowa zlecenie i umowa o pracę – porady prawne

fot. mw

Zasadniczo nie ma przeszkód, aby rolnik ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podjęła dodatkowe zatrudnienie. Rodzaj umowy i wysokość miesięcznego wynagrodzenia będą decydowały o tym, czy osoba ta pozostanie jednocześnie w KRUS, czy też utraci przysługujące jej uprawnienia.

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę każdy pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w ZUS, tracąc tym samym prawo do ubezpieczenia w KRUS.

– Inaczej wygląda sytuacja w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia. Jej zawarcie nie spowoduje (pod warunkiem spełnienia kryterium wysokości miesięcznego przychodu) utraty prawa do ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Co jednak istotne, wysokość przychodu zleceniobiorcy nie może przekroczyć wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (które w 2021 r. wynosi 2.800 zł brutto). Przekroczenie ww. progu będzie automatycznie skutkować utratą prawa do ubezpieczenia w KRUS – wyjaśnia mec. Klaudia Podgórna-Starszyk z kancelarii Krzeszewski & Partnerzy.

– Trzecią, a zarazem najbardziej korzystną (z punktu widzenia ewentualnych ograniczeń) formą zatrudnienia rolników jest umowa o dzieło. Jej zawarcie nie będzie skutkować wykluczeniem rolnika z ubezpieczenia w KRUS. Inaczej niż przy umowie zlecenia, przepisy nie przewidują w tym wypadku maksymalnego progu wynagrodzenia możliwego do uzyskania – kończy mec. Klaudia Podgórna-Starszyk z kancelarii Krzeszewski & Partnerzy.

2 KOMENTARZE

  1. Właśnie ,jak to wygląda w umowie o dzieło gdy mam gospodarstwo poniżej hektara przeliczeniowego ,czy też nie mogę podpisać umowy ?,

  2. Dlaczego nie informujecie też o tym że rolnik który nie ma hekara przeliczeniowego jeśli podpisze umowę zlecenie od razu wypad z Krusu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności