Ubezpieczenie od przezimowania

Rolnikom uprawiającym rośliny ozime pozostało już niewiele czasu na ubezpieczenie swych upraw od skutków złego przezimowania. Pierwsze opady śniegu już za nami, a w przypadku ciężkiej zimy na wymarznięcie narażone są znaczne obszary upraw w Polsce. Najbardziej na Warmii, Podlasiu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

W poprzednim roku w całej Polsce zasiano prawie 4,5 mln ha zbóż ozimych i 0,6 mln ha ozimego rzepaku. W tym roku może być podobnie. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych np. dużych dobowych wahań temperatury, silnych wiatrów i dużych opadów połączonych częstymi odwilżami i ponownym zamarzaniem pokrywy śnieżnej straty mogą być wysokie. Między innymi z tych powodów w 2002 roku wymarzło w Polsce aż 40% upraw rzepaku.

Na szczęście ubezpieczenie upraw od złego przezimowania jest wśród rolników jednym z najbardziej popularnych. Ci którzy do tej pory nie zdecydowali się na jego zakup powinni zrobić to jak najszybciej. W wielu firmach ubezpieczeniowych to ostatni moment na podpisanie umowy.
– Ubezpieczeniem mogą zostać objęte m.in. rzepak, pszenica, jęczmień, żyto i pszenżyto. Wniosek o ubezpieczenie nie może zostać złożony później niż 15 listopada – mówi Andrzej Janc, Concordia Polska TUW – Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się już od 1 grudnia i trwa do 30 kwietnia następnego roku. Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oferuje korzystne zniżki, a w swojej ofercie posiada także ubezpieczenia dotowane z budżetu państwa, w których rolnik pokrywa tylko 50% składki. Jak pokazał sezon 2007 r. wiosenne przymrozki, huragany i gradobicia wyrządziły rekordowo duże straty na terenie całego kraju. Podobne anomalie pogodowe na skutek ciągle zmieniającego się klimatu będą zdarzać się w Polsce coraz częściej, a jedynym pewnym rozwiązaniem mogącym powetować ewentualne straty rolników są ubezpieczenia

źródło: Agencja In Plus
opr. MS
Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności