fbpx
Strona głównaPozostałeUbezpieczenie od przezimowania

Ubezpieczenie od przezimowania

Rolnikom uprawiającym rośliny ozime pozostało już niewiele czasu na ubezpieczenie swych upraw od skutków złego przezimowania. Pierwsze opady śniegu już za nami, a w przypadku ciężkiej zimy na wymarznięcie narażone są znaczne obszary upraw w Polsce. Najbardziej na Warmii, Podlasiu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

W poprzednim roku w całej Polsce zasiano prawie 4,5 mln ha zbóż ozimych i 0,6 mln ha ozimego rzepaku. W tym roku może być podobnie. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych np. dużych dobowych wahań temperatury, silnych wiatrów i dużych opadów połączonych częstymi odwilżami i ponownym zamarzaniem pokrywy śnieżnej straty mogą być wysokie. Między innymi z tych powodów w 2002 roku wymarzło w Polsce aż 40% upraw rzepaku.

Na szczęście ubezpieczenie upraw od złego przezimowania jest wśród rolników jednym z najbardziej popularnych. Ci którzy do tej pory nie zdecydowali się na jego zakup powinni zrobić to jak najszybciej. W wielu firmach ubezpieczeniowych to ostatni moment na podpisanie umowy.
– Ubezpieczeniem mogą zostać objęte m.in. rzepak, pszenica, jęczmień, żyto i pszenżyto. Wniosek o ubezpieczenie nie może zostać złożony później niż 15 listopada – mówi Andrzej Janc, Concordia Polska TUW – Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się już od 1 grudnia i trwa do 30 kwietnia następnego roku. Concordia Polska Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oferuje korzystne zniżki, a w swojej ofercie posiada także ubezpieczenia dotowane z budżetu państwa, w których rolnik pokrywa tylko 50% składki. Jak pokazał sezon 2007 r. wiosenne przymrozki, huragany i gradobicia wyrządziły rekordowo duże straty na terenie całego kraju. Podobne anomalie pogodowe na skutek ciągle zmieniającego się klimatu będą zdarzać się w Polsce coraz częściej, a jedynym pewnym rozwiązaniem mogącym powetować ewentualne straty rolników są ubezpieczenia

źródło: Agencja In Plus
opr. MS
Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.