fbpx

Ubezpieczenia rolnicze na nowych zasadach

Do konsultacji społecznych Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierował projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Samasz loteria - baner

Nowelizacja ustawy ma na celu wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia przez producentów rolnych 100% upraw rolnych, które zostały zgłoszone we wniosku o dopłaty bezpośrednie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania i przymrozki wiosenne.

Jak podkreśla resort rolnictwa wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych, przy zachowaniu 65% dopłat do składek ubezpieczenia zapewni  producentom rolnym odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeń w przypadku strat spowodowanych wystąpieniem ubezpieczonych ryzyk.

Zostanie zachowana zasada realizacji dopłat do składek ubezpieczenia, gdy stawki taryfowe nie przekraczają odpowiednio: 9% sumy ubezpieczenia upraw prowadzonych na użytkach rolnych klas I – IVb, 12% sumy ubezpieczenia upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V, 15% sumy ubezpieczenia upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V.

W przypadku, gdy stawki taryfowe przekroczą powyższe progi, dopłaty będą stosowane do powyższych wysokości, a pozostałe należności będą płacone przez producenta rolnego.

W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, dopłaty będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości 65% składki  w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekraczających 0,5% sumy ubezpieczenia.

Syngenta - baner corner

Zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r.  o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej  (Dz. U. z 2015 r. poz. 1844) zakład ubezpieczeń ustala wysokość stawek taryfowych po dokonaniu oceny ryzyka ubezpieczeniowego. Stawkę tę ustala się w wysokości, która powinna co najmniej zapewnić wykonanie wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycie kosztów wykonywania działalności ubezpieczeniowej zakładu ubezpieczeń.

Obecnie umowy ubezpieczenia zawierane przez producentów rolnych z zakładami ubezpieczeń w większości przypadków obejmują pojedyncze rodzaje ryzyka, a zatem nie obejmują ryzyka występującego w ostatnich latach najczęściej, a powodującego znaczne straty w produkcji, tj. ryzyka suszy. Zatem wprowadzenie obowiązku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia od wszystkich wymienionych w ustawie rodzajów ryzyka, w tym suszy,  ma na celu umożliwienie zawarcia umowy ubezpieczenia za przystępną cenę.

Limity dopłat do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stosowanych na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na każdy rok będą określane w umowach zawieranych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa z zakładami ubezpieczeń w ramach dotacji przewidzianej na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok. Środki na dopłaty do składek ubezpieczeń zostaną przekazane do wysokości ustalonych w tych umowach, co oznacza, iż po wyczerpaniu limitu na dopłaty do składek nie mogą być zawierane umowy ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z producentami rolnymi z dopłatami do składek.

W projekcie zaproponowano pięciokrotne podwyższenie kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia, co ma na celu wzmocnienie motywacji do realizacji tego obowiązku.

Określony w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich program pomocy został notyfikowany w Komisji Europejskiej z terminem ważności do końca 2020 r. jako program pomocy nr SA 39562 (2014/N). Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, Komisji Europejskiej zostaną przesłane informacje w celu notyfikacji proponowanych zmian w programie pomocowym wraz z przedłużeniem funkcjonowania programu do końca 2021 roku.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.