fbpx
Strona głównaPozostałeUbezpieczenia opóźnione?

Ubezpieczenia opóźnione?

Resort rolnictwa grozi, że opóźni wejście w życie obowiązkowych ubezpieczeń upraw rolnych. To kolejny etap walki między rządem, a zakładami ubezpieczeniowymi o sposób finansowania rolniczych polis. N

Gra idzie o duże pieniądze. Szacuje się, że rynek jest wart 1,5 miliarda złotych rocznie. Pani Zofia Prałat z Nowej Wsi jest jednym z 25 tysięcy rolników, którzy w zeszłym roku ubezpieczyli swoje uprawy od klęsk żywiołowych. Przy kupnie polisy skorzystali z pomocy państwa.

Zofia Prałat – rolnik – Nowa Wieś: w tej chwili płacimy połowę składki ubezpieczenia a drugą połowę do firmy ubezpieczeniowej dopłaca państwo.

Plany rządu były takie, aby już w lipcu każdy rolnik musiał ubezpieczyć połowę swoich upraw. Ale jak razie od obowiązkowych ubezpieczeń jesteśmy dalej niż bliżej.
Marek Sawicki – minister rolnictwa: nie mogę wprowadzić obowiązku wtedy, kiedy wiem, że w chwili obecnej ubezpieczający się rolnicy nie będą partnerami, nie będą traktowani w mojej ocenie w sposób należyty.

Lista żądań ubezpieczycieli jest długa i sprowadza się do tego, że ich zdaniem obecny system jest dla firm nie atrakcyjny. Zakłady żądają większego zaangażowania finansowego państwa. A jeżeli rząd nie uwzględni ich postulatów to wtedy nikt nie będzie chciał sprzedawać rolnikom polis.
Konrad Rojewski – Polska Izba Ubezpieczeń: zakłady ubezpieczeń ponoszą odpowiedzialność, ponoszą cale ryzyko. Uważam, że my powinniśmy mieć prawo dopasowania składki taryfowej do ryzyka. Podobnie jak to się dzieje w innych ubezpieczeniach.

Z kolei rząd twardo stawia sprawę i twierdzi, że jeżeli płaci to wymaga. Kryzys trwa w najlepsze, a obie strony nie zamierzają ustąpić. Tymczasem rynek ubezpieczeń rolniczych jest coraz większy.

Szacuje się, że w 2007 roku polisy z dopłatą wykupiło ponad dwadzieścia tysięcy rolników. To dwa razy więcej niż rok wcześniej. Problem w tym, że ubezpieczyciele na tym nic nie zarobili. Wypłaty odszkodowań były dwukrotnie większe niż dochód ze sprzedaży polis.

Witold Katner/Agrobiznes
TVP – redakcja rolna
foto: MS, Wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.