Tym razem dużo szybciej

Jest szansa, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeleje na konta wszystkich beneficjentów płatności bezpośrednie dużo przed ostatecznym terminem, który mija 30 czerwca. Płatności już otrzymało ponad 90% producentów rolnych.

Do 25 lutego ARiMR wypłaciła producentom rolnym 7,58 mld złotych w ramach płatności bezpośrednich i dopłat z tytułu ONW za rok 2006. Płatność otrzymało 1,31 mln beneficjentów (wnioski złożyło ponad 1,47 mln rolników). Oznacza to, że tylko niewielu ponad 150 tysięcy beneficjentów nie otrzymało jeszcze dopłat bezpośrednich. Co prawda Agencja ma czas na wypłacenie wszystkich pieniędzy do 30 czerwca, ale resort rolnictwa zapowiadał w ubiegłym roku, że odbędzie się to o wiele wcześniej. Wydaje się, że obietnica zostanie tym razem dotrzymana.

Tymczasem powoli zbliżają się przygotowania do kolejnej kampanii przyjmowania wniosków o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych. Już od 15 marca rolnicy mogą składać stosowne dokumenty w powiatowych biurach Agencji. Ostateczny termin składania wniosków mija 15 maja. Spóźnialscy będą mieli potrącany 1% wartości przyznanych dopłat, za każdy dzień spóźnienia, (ale tylko do 25 dni kalendarzowych, wniosek złożony w późniejszym terminie nie będzie przyjęty).

Nowością w tym roku jest, że producenci rolni, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie za 2006 r. otrzymają z ARiMR wnioski częściowo wypełnione tzw. wnioski spersonalizowane z załącznikami graficznymi. Ci rolnicy, którzy będą je składali pierwszy raz będą musieli niestety udać się do biura ARiMR o czyste formularze. Oczywiście wypełnione wnioski zarówno jedni jak drudzy, będą mogli wysyłać pocztą.

MS