fbpx

Tym już nie ochronisz rzepaku przed chorobami! Zobacz, co się zmienia

Jakie zmiany zaszły bądź nastąpią w roku 2025 oraz jakich substancji czynnych fungicydów już nie kupimy? Wyjaśniamy co się zmienia.

Baner Kuhn

W ciągu ostatnich 5 lat (2020-2024), wycofano łącznie 14 s.cz. fungicydów. W roku 2020 były to 3 substancje (tj. tiuram, chlorotalonil i propikonazol), w roku 2021 kolejne 3 substancje (tj. benalaksyl, tiofanat metylu i fenpropimorf), a w roku 2022 następne 4 substancje (tj. epoksykonazol, cyprokonazol, famoksat i flutriafol). Natomiast w roku 2024 wycofano kolejne 4 substancje (tj. ipkonazol,  dimoksystrobina,  metiram i bentiowalikarb).

Substancje czynne fungicydów wycofane w roku 2025

W związku z systematycznym wycofywaniem kolejnych s.cz., warto wiedzieć jakie zmiany zaszły bądź nastąpią w roku 2025 oraz jakich substancji już nie kupimy lub do kiedy możemy je stosować w ochronie upraw rolniczych, sadowniczych czy warzywnych w sezonie 2025.

Dimoksystrobina – substancja z grupy strobiluryn, która wykorzystywana była przez plantatorów do ograniczania porażenia przez choroby grzybowe, tj. sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa i szara pleśń, głownie w rzepaku ozimym i jarym. Substancja ta jest składnikiem 2 fungicydów, tj. Inviga i Pictor 400 SC. Dimoksystrobina może być stosowana, przechowywana i unieszkodliwiona do dnia 31 lipca 2025 roku.

Mepanipirym – substancja z grupy anilidopirymidyn, która wykorzystywana była przez plantatorów do zwalczania szarej pleśni w truskawce. Substancja ta jest składnikiem 1 fungicydu, tj. Frupica 440 SC. Mepanipirym może być stosowany, przechowywany i unieszkodliwiony do dnia 20 kwietnia 2025 roku.

Baner Kioti
SDF baner

Dimetomorf – substancja z grupy pochodnych kwasu cynamonowego, która wykorzystywana była przez plantatorów do ograniczania porażenia przez choroby grzybowe, tj. alternarioza, antraknoza, zaraza ziemniaka, mączniak rzekomy i zgnilizna szyjki cebuli, głównie w ziemniaku, pomidorze, cebuli, czosnku, ogórku, sałacie oraz winorośli. Substancja ta jest składnikiem 9 fungicydów, tj. Banjo Forte 400 SC, Cabrio Duo 112 EC, Dimix 500 SC, Diprospero,  Dynasol, Metomor F, Orvego 525 SC, Presidium i Priority. Dimetomorf może być stosowany, przechowywany i unieszkodliwiony do dnia 20 maja 2025 roku.

Baner McHale
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.