Tydzień Twórczej Przestrzeni BASF

Creator Space to projekt, który tym razem zawitał do São Paulo w Brazylii. A wraz z nim wielu naukowców, ekspertów z branży i innych zainteresowanych tematyką zmniejszenia marnotrawienia żywności i strat w uprawach.

Firma BASF jest gospodarzem tygodniowego wydarzenia, organizowanego w São Paulo w Brazylii, które jest poświęcone jednemu z najpilniejszych wyzwań przyszłości – zmniejszeniu marnotrawienia żywności i strat w uprawach. Celem jest tu wyżywienia nieustannie rosnącej liczby mieszkańców naszej planety.

Na całym świecie każdego roku mniej więcej jedna trzecia produkowanej żywności ulega utraceniu lub jest marnotrawiona – stanowi to około 1,3 mld ton. Przedstawiciele środowisk opiniotwórczych, naukowcy, eksperci z branży, studenci i zwykli obywatele spotkali się podczas tygodnia Creator Space w São Paulo, aby wspólnie wypracować trwałe i innowacyjne rozwiązania służące rozwiązaniu tego problemu. Spotkania zorganizowano w Brazylijskim Muzeum Rzeźby (MuBE). To już czwarty przystanek na trasie Creator Space – całorocznej ogólnoświatowej inicjatywy BASF, mającej na celu uczczenie 150. rocznicy istnienia firmy.

Podczas świętowania 150. jubileuszu naszej firmy w tym roku zachęcamy obywateli, by wspólnie poszukiwali rozwiązań, które pomogą stawić czoła przyszłym wyzwaniom, przed którymi stoi nasze społeczeństwo. Przez cały okres istnienia firmy BASF, chemia była katalizatorem, umożliwiającym tworzenie nowych idei i innowacyjnych rozwiązań. W ten sposób realizujemy nasze korporacyjne przesłanie „Tworzymy chemię dla zrównoważonej przyszłości – podsumowuje Michael Heinz, członek Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF SE.

Rolnictwo to jeden z filarów całej brazylijskiej gospodarki. Kraj ten jest na świecie drugim co do wielkości producentem żywności. Chociaż Brazylia została usunięta z ogólnoświatowej mapy głodu w 2014 roku, kraj ten wciąż ma problemy z marnotrawieniem produktów spożywczych i stratami w uprawach – podkreśla Ralph Schweens, prezes BASF na Amerykę Południową.

Podczas tygodnia Creator Space w São Paulo, BASF wspólnie z interesariuszami skupia się na wypracowaniu rozwiązań, których celem jest zrównoważony rozwój rolnictwa oraz poprawa bezpieczeństwa żywności. Szacuje się, że w roku 2050 naszą planetę zamieszkiwać będzie ponad dziewięć miliardów ludzi. Aby wyżywić taką liczbę mieszkańców, produkcja rolna będzie musiała zostać zwiększona o 70%. Jednym z niezwykle istotnych warunków, które trzeba spełnić, by sprostać temu wyzwaniu, jest ograniczenie marnotrawienia żywności oraz strat w uprawach.

W ramach tygodniowej konwencji w São Paulo zaplanowano szereg inicjatyw z udziałem różnych grup uczestników, począwszy od przedstawicieli świata biznesu i środowisk akademickich po przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych i szeroko pojętego społeczeństwa. Stan i miasto São Paulo mają szczególne znaczenie, ponieważ są one zarówno największym producentem, jak i konsumentem żywności, odgrywają także kluczową rolę w procesie decyzyjnym w skali całego kraju. Z tego też powodu miasto São Paulo jest idealnym miejscem na podjęcie debaty w zakresie nowych rozwiązań, służących promocji zrównoważonego rolnictwa. Wszystkim wydarzeniom, organizowanym podczas Creator Space w São Paulo, przyświecała wspólna idea zrównoważonego rozwoju i innowacji. W ramach wydarzenia miały miejsce:

  • Szczyt Creator Space – dwudniowy szczyt ekspercki w formie sesji warsztatowych; jego celem jest wypracowanie rozwiązań dla wyzwań logistycznych, związanych z transportem owoców i warzyw, jak również podnoszenie świadomości w zakresie konsumpcji żywności oraz odpadów w łańcuchu produkcji pszenicy.
  • Top Science – spotkanie poświęcone zapobieganiu marnotrawienia żywności i stratom w uprawach, które ma zachęcić do tworzenia projektów badawczych z zakresu rolnictwa wspólnie z instytucjami i naukowcami z całej Ameryki Łacińskiej.
  • Connect – wydarzenie przeznaczone dla uczestników szczytu Creator Space i Top Science – jej celem było omówienie   najciekawszych koncepcji, przedstawionych w ramach poszczególnych wydarzeń.
  • Zero Waste – pracownicy BASF spotkają się, by wspólnie tworzyć rozwiązania, służące efektywnemu oraz ponownemu wykorzystaniu materiałów celem ograniczenia składowania odpadów w zakładach produkcyjnych firmy. Trzy najlepsze koncepcje zostaną nagrodzone.
  • Konkurs Suvinil (Sunivil Contest) – konkurs, podczas którego będą ze sobą rywalizować dostawcy  BASF oraz studenci z całej Brazylii. Uczestnicy konkursu przedstawią swoje koncepcje domu przyszłości. Nagrodzone zostaną trzy najlepsze pomysły przygotowane przez studentów oraz jeden projekt opracowany przez dostawców.
  • Creatathon – 14-godzinowy maraton kreatywności, podczas którego zawodnicy będą poszukiwali wymiernych, praktycznych rozwiązań,  mających na celu optymalizację zużycia wody w rolnictwie oraz w miastach. Najbardziej innowacyjna koncepcja zostanie nagrodzona.
  • 150 w niedzielę (150 on Sunday) – ostatni dzień konwencji przeznaczony jest na cykl  warsztatów otwartych dla wszystkich chętnych. Tematyka warsztatów obejmuje m.in. zrównoważone przepisy kulinarne, domowe sposoby kompostowania, czy też kontakt z naturą w megamieście São Paulo.

Cykl wydarzeń Creator Space to główny punkt uroczystości związanych ze 150. rocznicą istnienia firmy BASF. Gospodarzami poszczególnych konwencji będzie sześć miast: Bombaj, Indie; Szanghaj, Chiny; Nowy Jork, Stany Zjednoczone; São Paulo, Brazylia; Barcelona, Hiszpania i rodzinne miasto BASF – Ludwigshafen, Niemcy.

Renata Struzik, za: BASF