fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościTwórcy ładowarek burtowych Bobcat dołączają do Galerii Sław Wynalazców w USA

Twórcy ładowarek burtowych Bobcat dołączają do Galerii Sław Wynalazców w USA

Cyril i Louis Kellerowie, bracia, którzy wynaleźli pierwszą ładowarkę kompaktową – później nazwaną ładowarką o sterowaniu burtowym Bobcat – dołączyli w 2023 r. do Galerii Sław Krajowych Wynalazców (NIHF) w USA. NIHF co roku przekazuje wyrazy uznania dla wynalazców, promuje kreatywność oraz pobudza ducha innowacji i przedsiębiorczości. 

Jak to się wszystko zaczęło?

W latach 50. XX wieku Cyril i Louis prowadzili mały warsztat kowalski i mechaniczny w stanie Minnesota w USA, budując i naprawiając maszyny dla miejscowych farmerów. Pewien farmer zwrócił się do nich z potrzebą: chciał zamówić samobieżną ładowarkę, która byłaby dość lekka, aby unieść ją na drugą kondygnację stodoły dla indyków, i dość mała, aby zmieściła się pomiędzy słupami stodoły. W odpowiedzi w 1957 r. Kellerowie zbudowali trójkołową ładowarkę z dwoma kołami napędowymi z przodu i kółkiem obrotowym z tyłu – był to pierwowzór nowoczesnej ładowarki o sterowaniu burtowym.  

Ładowarka zwróciła uwagę firmy Melroe Manufacturing Company (obecnie Bobcat), która zaprosiła Kellerów, aby zaprezentowali swój wynalazek na stoisku firmy na Targach Stanu Minnesota w 1958 r. Po udanej prezentacji na targach Melroe Manufacturing Company otrzymała wyłączne prawa produkcji do tej maszyny za tantiemy i zatrudniła braci Keller, aby udoskonalili konstrukcję i uruchomili jej produkcję.  

Pierwsza prawdziwa ładowarka o sterowaniu burtowym na świecie

W 1960 r. konstrukcję ładowarki ulepszono, dodając z tyłu drugi zestaw kół napędowych. Napęd na cztery koła sprawił, że M400 stała się pierwszą prawdziwą ładowarką o sterowaniu burtowym na świecie. Sterowanie burtowe oznacza wyjątkowy układ kierowniczy, który pozwala maszynie na skręt na długości własnej sylwetki. Potem pojawiła się marka Bobcat, czyli „ryś”, nawiązująca do wytrzymałości, szybkości i zwinności tych zwierząt.  

– Ładowarka Bobcat miała pozytywny wpływ na tysiące pracowników firmy, dealerów, którzy ją sprzedają, a także klientów, którzy wykorzystują ją każdego dnia w swojej pracy. Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, jest ona integralną częścią naszego codziennego życia – od pomocy na gospodarstwach rolnych, dzięki którym pojawia się jedzenie na naszym stole, po dźwiganie materiałów, z których budowane są nasze domy i biura – powiedział Joe Keller, syn Louisa.

Sześćdziesiąt pięć lat później

Firma Bobcat, świętująca 65-lecie wynalezienie maszyny, która umożliwiła powstanie branży sprzętu kompaktowego, dalej wykuwa przyszłość branży poprzez innowacje i perspektywiczne myślenie.  

Bobcat oferuje obecnie ponad 100 produktów w branżach maszyn kompaktowych, sprzętu zagospodarowania terenu i wyposażenia przemysłowego, produkuje też ponad 150 rodzin osprzętu.  

Inni nagrodzeni wynalazcy

Inni wynalazcy nagrodzeni w 2023 r. przez NIHF to m.in. Rory Cooper, który wynalazł konstrukcję wózków inwalidzkich; Luis von Ahn, który współpracował przy opracowaniu systemu bezpieczeństwa reCAPTCHA; Angela Hartley Brodie, która odkryła i opracowała klasę leków nazwaną inhibitorami aromatazy, które powstrzymują wytwarzanie hormonów zasilających wzrost komórek nowotworowych; jak również 14 innych pionierów innowacji. W tym roku NIHF świętuje 50-tą rocznicę założenia w 1973 r., gdy do Galerii Sław trafił Thomas Edison. 

Przyjmując nagrodę w imieniu swojego ojca i stryja, Joe Keller powiedział – Ten wyraz uznania to wielki zaszczyt dla rodzin taty i Cyrila, ale nie tylko dla nas. To uznanie dla wszystkich dawnych i obecnych pracowników firmy Bobcat, dzięki których pomocy nasza mała „ładowarka Kellerów” stała się maszyną Bobcat, którą znamy dzisiaj. To był dla nas wielki zaszczyt obserwować z bliska, jak wynalazek ten zrewolucjonizował sposób pracy na całym świecie.

Źródło: Bobcat

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.