fbpx
Strona głównaPozostałeTwarde postulaty Polsusa

Twarde postulaty Polsusa

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus” podczas ostatniego spotkania z ministrem rolnictwa Wojciechem Mojzesowiczem, przedstawił postulaty, które mają zapewnić prawidłowy rozwój krajowej hodowli i produkcji trzody chlewnej. N”

Wszystkich postulatów jest 10. Polsus” domaga się m.in. Przekazania Stacji Unasienniania Loch na rzecz utworzonej Spółki “Polsus” z udziałem hodowców trzody chlewnej i Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt z Bydgoszczy, wprowadzenia niezależnej jednostki prowadzącej obiektywną ocenę poubojową oraz przygotowania metodyki i wdrożenia do praktyki etykietowania mięsa wieprzowego, co ma na celu nadanie tożsamości produkowanemu mięsu, zwiększanie jego atrakcyjności oraz promocję i ochronę rynku. Ponadto Związek postuluje o uruchomienie silnej giełdy żywca, która miałaby działać w ramach Warszawskiej Giełdy. Zdaniem “Polusa” niezbędne jest również przygotowanie programu monitoringu i zwalczania salmonellozy i rozpatrzenie możliwości realizacji tego programu wraz z programem zwalczania choroby Aujeszkyego, który kilka miesięcy temu został zatwierdzony przez rząd.

Związek zabiega także o wspierane powstawania organizacji branżowej producentów i przetwórców trzody chlewnej i zwiększenie skuteczności przepływu informacji z ministerstwa rolnictwa do hodowców i producentów.

Wszystkie postulaty są dostępne na stronie internetowej Związku www.polsus.pl.

Działania mające na celu poprawę sytuacji producentów żywca wieprzowego, nabrały tempa z początkiem tego roku. Przypomnijmy, że spadająca cena w skupie żywca, doprowadziła do strajków rolników i uruchomienia przez rząd skupu interwencyjnego mięsa. W konsekwencji powstała z inicjatywy Związku Komisja Cenowa, która w cotygodniowych komunikatach podaje uśrednione ceny żywca z kilku największych zakładów mięsnych w Polsce. Stworzono także wzór umowy kontraktacyjnej, który powinien być przestrzegany zarówno przez producetnów jak i odbiorców. Niestety wszystkie te inicjatywny mają charakter propozycji i nie zostały uregulowane prawnie.

M. Simiński, Wrp.pl

N”

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.