fbpx
Strona głównaPozostałeTurecki Uzel kupuje Ursusa

Turecki Uzel kupuje Ursusa

Ursus zmieni już wkrótce właściciela. Będzie nim turecki koncern Uzel. Firma zakupi ponad 50% udziałów od grupy Bumar, która to ostatnio próbowała wskrzesić Ursusa. Uzel chce zainwestować w Polsce 75 mln złotych. N

Do końcowej transakcji sprzedaży większościowego pakietu akcji, ma dojść za kilka tygodni. Uzel nabierze prawa do marki Ursus. Koncern zapowiada jednak, że nie zaprzestanie produkcji naszych rodzimych ciągników. Turecki koncern, współpracował już w tym zakresie z Bumarem, dostarczając podzespołów do nowszych modeli Ursusa.

Ursus to do dziś najbardziej rozpoznawalna marka ciągników w Polsce. Niestety w latach 90-tych brak nakładów finansowych i spójnej polityki handlowej oraz innowacyjności, sprawił, że marka ta straciła rynek i zaufanie klientów. Kiedy przejmował ją Bumar, nadzieje, na odzyskanie pozycji powróciły. Stworzono nową linię ciągników New Ursus”. Zatrudniono nowych specjalistów ds. Handlu. Liczono na sentymentalne przywiązanie klienta do marki i odzyskanie 25-30% udziału w ryku. Niestety nowe modele, mimo wielu unowocześnień, nie podbiły serca rolników. Trochę lepiej jest w sektorze sadowniczym. Tam, stosunkowo tańsze modele Ursusa często wygrywają z zachodnimi markami. Ale prawdziwa walka toczy się na większe maszyny.

Teraz Ursus znów zmieni właściciela. Turecki Uzel zapowiada zwiększenie sprzedaży Ursusa do 10 tysięcy sztuk rocznie (również na kraje UE), a także powiększenie oferty o inne maszyny rolnicze. Będzie to nie lada wyzwanie, bo jak na razie w 2006 roku Bumar wyprodukował niewiele ponad tysiąc ciągników, a i rynek zostawił nasze rodzime ciągniki daleko w tyle. Nie zmienia to jednak faktu, że nowy właściciel najważniejsze ma z głowy – wypromowanie marki. Jak donoszą media, rozpoznawalność marki, sprawiła, że Ursusem zainteresowane były również inne koncerny. Bumar wybrał ofertę Uzela. Turecki inwestor zapowiada, ze w przeciągu trzech lat zainwestuje w Ursusa 75 mln zł.
Uzel to dziś jeden z największych producentów ciągników w Europie. Posiada fabryki w Turcji, Indiach i Niemczech.

MS
Wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.