Turbofarmer Medium Duty Merlo – maszyną roku 2014

Na Targach Agritechnica 2013 w Hanowerze ładowarki Merlo z rodziny Medium Duty zostały wybrane maszyną roku 2014. Nowe modele są owocem 50 lat doświadczeń firmy, która jeszcze bardziej udoskonaliła parametry techniczne i osiągi poprzedniej gamy.

Nowe modele wchodzą w skład rodziny Medium Duty, o udźwigu 3800 kg i 4200 kg i wysokości operacyjnej 7 i 10 metrów. Modele TURBOFARMER, jako ładowarki teleskopowe wyróżniają się swoimi osiągami, zdolnością przemieszczania i podnoszenia. Model Turbofarmer 42.7 TT podnosi 4,2 tony na wysokość od 0 do ponad 7 metrów.

Nowa gama jest oferowana z dwoma silnikami, które zostały zaprojektowane z myślą o różnorodnych wymaganiach w sektorze rolniczym. Pierwszy z nich o mocy 122 KM, który nie wymaga filtra cząstek stałych (DPF) ani AdBlue, posiada duże zalety, jeśli chodzi o zmniejszenie kosztów obsługi. Natomiast drugi o mocy 156 KM umożliwia dysponowanie pełną, niezbędną mocą do najbardziej ciężkich prac.
 
Zmniejszenie kosztów operacyjnych to inne zagadnienie, wokół którego koncentruje się rozwój maszyn Merlo. Dlatego w nowej serii Turbofarmer, Merlo wprowadza seryjnie w całej gamie technologię Eco Power Drive (EPD) dostępną już w niektórych modelach. System EPD poprzez elektroniczne sterowanie silnika pozwala zwiększyć wydajność jednocześnie zmniejszając zużycie paliwa. W konsekwencji, zużycie paliwa zmniejsza się o 18%, co pomnożone przez 1000 godzin rocznie (średnie użytkowanie maszyny) pozwala zaoszczędzić około 4000 eur rocznie.
 
Merlo oferuje seryjnie system kontroli bezpieczeństwa M CDC, który przewyższa normę EN 15000. Funkcja Dynamicznej Kontroli Obciążenia jest zawsze aktywna i całkowicie zautomatyzowana. Uwzględnia wykonane ruchy (kąt wysięgnika, wysuw wysięgnika), podnoszony ciężar i automatycznie rozpoznaje osprzęt Merlo za pomocą czujnika CDC.
Przekładnia WOM (dostępna we wszystkich modelach nowej serii Turbofarmer) pozwala na realizowanie prac, które wcześniej były niewykonalne w przypadku tej kategorii maszyn.
Dla zastosowań wymagających ciągnięcia przyczepy lub wykonywania ciężkich prac za pomocą ładowarki teleskopowej, nowe maszyny Turbofarmer zostaną wyposażone w modelach najwyższej gamy w oryginalną i wyłączną interpretację bezstopniowej skrzyni biegów MCVTronic. 
 
Nowe modele są wyposażone w całkowicie nową kabinę, która może poszczycić się rekordową szerokością 101 cm: jest najobszerniejszą kabiną w swojej kategorii. Przednia
szyba jest wypukła i zapewnia widoczność przenoszonego ładunku także wtedy, gdy znajduje się on dokładnie nad operatorem, na maksymalnej wysokości. Widoczność 360° jest zapewniona przez szerokie przeszklone powierzchnie. W nowej kabinie można obecnie uzyskać temperaturę 22° przy temperaturze zewnętrznej 43° i pełnym nasłonecznieniu (w lecie, w południe) oraz temperaturę 26° przy temperaturze zewnętrznej -15° i przy braku nasłonecznienia (w zimie, o północy).  Firma posiada w swojej ofercie system zawieszenia kabiny. Wraz z nową gamą to rozwiązanie technologiczne zostanie udostępnione we wszystkich produktach.
 
Nowa gama Turbofarmer Medium Duty składa się z 20 modeli o udźwigu 3800 lub 4200 kg i wysokości operacyjnej 7 lub 10 metrów.
 
(wrp.pl na podstawie Merlo)