Trzy plus jeden na dobry początek

F&N Agro uzyskało już w tym roku 3 nowe rejestracje i jedno rozszerzenie. Na uwagę zasługuje Nuprid 200 (imidachlopryd, 200 g/l) – środek owadobójczy o działaniu kontaktowym i żołądkowym przeznaczony do zwalczania stonki ziemniaczanej w ziemniaku i wciornastka tytoniowca w tytoniu (wektor wirusa brązowej plamistości pomidora). Zastąpi on w programie ochrony tytoniu wycofany Marshal 250 CS. N

Jak twierdzą przedstawiciele związków producentów tytoniu, trudna byłaby ochrona upraw bez takiego środka, bowiem uzyskanie dopłat do upraw tytoniu eliminuje stosowanie nierejestrowanych środków ochrony roślin. W Polsce jest obecnie ok. 14 tys. plantacji tytoniu, które łącznie zajmują 17 tys. ha i produkują rocznie 50 tys. ton tytoniu. 40%upraw w kraju znajduje się na Lubelszczyźnie.

Gizmo 060 FS (tebukonazol, 60 g/l)) to grzybobójczy preparat do zaprawiania ziarna siewnego pszenicy ozimej, mający zastosowanie przeciwko śnieci cuchnącej, śnieci gładkiej, oraz zgorzeli siewek.
Trzecia rejestracja to Mystic 250 EC (tebukonazol, 250 g/l), fungicyd o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. W uprawach pszenicy ozimej zakres rejestracji obejmuje mączniaka prawdziwego i paskowaną septoriozę liści. W rzepaku ozimym ochrona dotyczy suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych oraz szarej pleśni.

Preparat Cuproxat 345 SC (miedź w postaci trójzasadowego siarczanu miedziowego) to środek grzybobójczy do zapobiegawczego stosowania w ochronie ziemniaka, chmielu (uzyskał rozszerzenie rejestracji!) oraz roślin sadowniczych i warzywnych przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym. W uprawach ziemniaka zalecany do ochrony przed zarazą ziemniaka, w chmielu – przed mączniakiem rzekomym chmielu, w roślinach sadowniczych – parchem jabłoni i zaraza ogniową, ogórek w gruncie – bakteryjna kanciasta plamistość i mączniak rzekomy, pomidor w gruncie – bakteryjna centkowatość i zaraza ziemniaka.

Ewa Grabowska/WRP
na podst. materiałów F&N Agro