W roku 2023 międzynarodowy popyt na wieprzowinę spadł o 3,1% rok do roku. W 2024 r. perspektywy będą zależeć od dynamiki największych producentów (Chiny, Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Brazylia) – oczekuje się, że światowa produkcja nieznacznie spadnie o -0,9% rok do roku, podczas gdy popyt będzie wyższy.
Przewidywany spadek podaży
W 2024 r. przewiduje się niewielki spadek światowej podaży wieprzowiny, na który wpływ będą miały Chiny, przy umiarkowanym ożywieniu popytu międzynarodowego. Europejscy gracze będą musieli konkurować ze Stanami Zjednoczonymi i Brazylią w obliczu niepewności geopolitycznej, sanitarnej, handlowej, regulacyjnej i społecznej.
Europejska produkcja podlega ograniczeniom
W 2023 r. europejska podaż spadła o 7,6% ubitych świń, co odpowiada 17,3 mln świń. Sektor uboju i rozbioru został dotknięty restrukturyzacją, która ma konsekwencje dla rynku. Reorganizacje te ograniczą europejską produkcję.
Europa traci rynki eksportowe
W wyniku spadku produkcji i bardzo niskich cen wieprzowiny amerykańskiej i brazyliskiej oraz niekorzystnego kursu euro do dolara i reala spadł również o 19% wolumenu eksport produktów wieprzowych z UE na rynki trzecie.
Możliwe zatrzymanie spadku pogłowia
Analiza pogłowia trzody chlewnej na koniec 2023 r. przewiduje możliwy koniec procesu spadku pogłowia – poprawa spodziewana jest w drugiej połowie roku. Oczekuje się, że w 2024 r. europejscy eksporterzy skorzystają z możliwości rynkowych, zwłaszcza w Chinach, ale wyzwania związane z konkurencyjnością pozostaną. Po stronie konsumpcji inflacja powinna się zmniejszyć.
artykuł na podstawie: 3trzy3.pl