fbpx
Strona głównaWiadomościTrzeba wydłużyć czas likwidacji stada lub dostosowania do warunków zgodnych z wymogami...

Trzeba wydłużyć czas likwidacji stada lub dostosowania do warunków zgodnych z wymogami w strefach ASF

Rolnicy w łódzkim z powiatów na terenach, na których stwierdzono afrykański pomór świń apelują o wydłużenie czasu likwidacji stada lub dostosowania gospodarstwa do warunków zgodnych z wymogami w strefach ASF.

Jak podaje Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, w związku z wystąpieniem ASF w województwie łódzkim, powiat sieradzki znajduje się w niebieskiej strefie zagrożenia. Obecnie w gospodarstwach rolnych zajmujących się hodowlą świń przeprowadzane są kontrole z Inspektoratu Weterynarii. Inspektorat wydaje zalecenia według których producent ma tylko 3 miesiące na likwidację hodowli lub dostosowanie warunków gospodarstwa do aktualnie obowiązujących w strefach zagrożonych wystąpieniem ASF.

– Okres 3 miesięcy jest zdecydowanie za krótki żeby podjąć jakiekolwiek skuteczne działania, które najmniej odczuje finansowo producent rolny. Zarówno likwidacja jak i dostosowanie warunków wiąże się z ogromnym nakładem finansowym, na który nie każdy może sobie pozwolić. Rozumiemy jak wielkim zagrożeniem jest ASF i wszyscy zgodnie chcą zabezpieczyć swoje hodowle, dlatego wnioskujemy, aby termin 3 miesięcy został wydłużony do co najmniej 8 miesięcy. Okres ten pozwoli producentowi: ewentualnie zlikwidować hodowlę (w tym zdąży odchować prosięta od macior które dopiero co się wyprosiły) lub dostosować gospodarstwo do obowiązujących standardów bezpieczeństwa przed ASF – mówi Jan Kołodziejczyk, przewodniczący Rady powiatowej IRWŁ w Sieradzu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.