fbpx

Trzeba utrzymać zaufanie konsumentów

W reakcji na ogłoszoną 12 czerwca  w Luksemburgu decyzję ministrów rolnictwa UE w sprawie kontynuacji negocjacji nad przeglądem unijnych przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego, Copa i Cogeca nakreśliły elementy udanej reformy.

Udane porozumienie zostanie osiągnięte tylko pod warunkiem przyjęcia pewnych kluczowych elementów. W szczególności, nie można jeszcze ustanowić zharmonizowanego unijnego progu zdeklasowania, gdyż najpierw należy między innymi zebrać dane dotyczące poziomu i wielkości przypadkowych zanieczyszczeń materiału siewnego i powiązanych kosztów wstępnych. Państwa członkowskie muszą rozpocząć harmonizację procedur stosowanych przez organy kontrolne, nie zwiększając przy tym obciążeń administracyjnych i biurokracji dla podmiotów. Zamiast decyzji o zakończeniu odstępstw pozwalających na stosowanie nieekologicznego materiału siewnego i nieekologicznych zwierząt reprodukcyjnych za 15 lat, naszym zdaniem należy oprzeć ją na informacjach na temat rozwoju ekologicznych środków produkcji w UE – mówi Kees Van Zelderen,  przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca.

Równolegle jak zaznacza Copa – Cogeca, wszystkie podmioty w branży ekologicznej powinny współpracować na rzecz odpowiedniego zaopatrzenia rynku w ekologiczny materiał siewny i ekologiczne zwierzęta reprodukcyjne.

Co więcej, maksymalna wielkość kurników nie powinna być ograniczona, gdyż wielkość gospodarstwa nie ma żadnego związku z dobrostanem zwierząt ani ze zrównoważonością produkcji. Na zakończenie, należy utrzymać coroczne kontrole w celu zapewnienia regularnego kontaktu między organami certyfikującymi i podmiotami, by utrzymać zaufanie konsumentów – podsumowuje Kees Van Zelderen.

Źródło: Copa – Cogeca

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.