Trzeba urealnić ceny nawozów

Dolnośląska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań zmierzających do obniżenia cen nawozów mineralnych stosowanych przez zakłady azotowe, w których Skarb Państwa posiada pakiety kontrolne. Zdaniem DIR wspólne działania Ministra Rolnictwa i Ministra Skarbu Państwa powinny doprowadzić do urealnienia cen nawozów w naszym kraju oraz obniżenia ich do poziomu cen europejskich.

– Analizując światowy rynek nawozów odnotowujemy w ostatnim czasie wyraźne spadki cen tego środka do produkcji, ponieważ od stycznia bieżącego roku ceny nawozów azotowych na rynku globalnym spadły o blisko 10 %. Tymczasem nasz rodzimy rynek, nie wykazuje żadnych korzystnych ruchów cen pomimo wyraźnego spadku cen surowców energetycznych. Rząd, jako właściciel zakładów produkujących nawozy mineralne, powinien doprowadzić do reakcji zakładów na bieżącą sytuację rynkową. Nie może być tak, że rolnicy zaopatrują się w nawozy importowane, które są tańsze od krajowych, a krajowe Spółki nawozowe przeznaczają ogromne środki na reklamę nawozów w mediach – informuje Dolnośląska Izba Rolnicza – Aktualna sytuacja producentów rolnych, w tym wysokie koszty produkcji przy niższych cenach skupu płodów rolnych znacznie obniżają konkurencyjność polskiego rolnika na globalnym rynku. Wskazana sytuacja stawia wiele gospodarstw w trudnej sytuacji, ponieważ niekorzystny dla rolnictwa miniony rok oraz opóźnienia w wypłacie dopłat zmuszają licznych rolników do sięgania po kredyty obrotowe, co dodatkowo obniża opłacalność prowadzonej produkcji.

Dlatego mając na uwadze procentowy udział kosztów nawozów w produkcji globalnej w ocenie samorządu rolniczego obniżenie ceny tego produktu adekwatnie do spadku cen na rynkach światowych wpłynie na poprawę sytuacji gospodarstw rolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności