fbpx
Strona głównaPolecamyTrzeba "ucywilizować" ubezpieczenia rolnicze

Trzeba “ucywilizować” ubezpieczenia rolnicze

O tym , ze ubezpieczenia rolnicze nie działają jak należy, nikogo nie trzeba przekonywać. Zakłady ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać upraw rolniczych najbardziej narażonych na szkody, a powszechność ubezpieczeń daleka jest od ideału.

Dlatego wymagają jak najszybszej naprawy. Szczególnie , że już od kilku lat kapryśna aura bardzo daje się ze znaki rolnikom, a odszkodowania za poniesione przez nich szkody wypłacane są z budżetu państwa

Teraz w poszukiwanie lepszych rozwiązań włączył się też  Rzecznik Finansowy prof. Mariusz Jerzy Golecki. Po serii roboczych konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi rzecznik finansowy przygotował szereg propozycji zmian w zasadach ubezpieczeń rolniczych.

Ich celem jest urealnienie ochrony ubezpieczeniowej, tak aby wypłacone odszkodowania były realnym i faktycznym  wsparciem dla rolników. Rzecznik Finansowy postuluje również uszczelnienie przepisów w celu wykluczenia rażących zaniżeń odszkodowań lub nieuzasadnionych odmów ich wypłaty.

– Analiza Biura Rzecznika Finansowego wykazała szereg nieprawidłowości związanych z ubezpieczeniami skierowanymi do rolników. Chodzi głównie o zawieranie i wykonywanie umów ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz obowiązkowych ubezpieczeń budynków w gospodarstwach rolnych. Dlatego po roboczych konsultacjach z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi moi eksperci przygotowali propozycje zmian w prawie – mówi  prof. dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.

Jak się dowiedzieliśmy, proponowane zmiany legislacyjne mają iść w kierunku urealnienia wypłacanych odszkodowań, a także uchylenia przepisu dotyczącego stosowania tzw. franszyz, który daje możliwość obniżenia odszkodowania w zamian za niższą składkę.

Zdaniem rzecznika finansowego nie może też tak być jak dotychczas, że w umowach ubezpieczeniowych korzystniejszą pozycję mają  zawsze ubezpieczyciele. Takie są wyniki analizy wniosków o interwencję kierowanych do Biura Rzecznika Finansowego w ostatnich latach. W związku z tym  konieczne jest ucywilizowanie ubezpieczeń rolnych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.