Trzeba “ucywilizować” ubezpieczenia rolnicze

O tym , ze ubezpieczenia rolnicze nie działają jak należy, nikogo nie trzeba przekonywać. Zakłady ubezpieczeniowe nie chcą ubezpieczać upraw rolniczych najbardziej narażonych na szkody, a powszechność ubezpieczeń daleka jest od ideału.

Dlatego wymagają jak najszybszej naprawy. Szczególnie , że już od kilku lat kapryśna aura bardzo daje się ze znaki rolnikom, a odszkodowania za poniesione przez nich szkody wypłacane są z budżetu państwa

Teraz w poszukiwanie lepszych rozwiązań włączył się też  Rzecznik Finansowy prof. Mariusz Jerzy Golecki. Po serii roboczych konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi rzecznik finansowy przygotował szereg propozycji zmian w zasadach ubezpieczeń rolniczych.

Ich celem jest urealnienie ochrony ubezpieczeniowej, tak aby wypłacone odszkodowania były realnym i faktycznym  wsparciem dla rolników. Rzecznik Finansowy postuluje również uszczelnienie przepisów w celu wykluczenia rażących zaniżeń odszkodowań lub nieuzasadnionych odmów ich wypłaty.

– Analiza Biura Rzecznika Finansowego wykazała szereg nieprawidłowości związanych z ubezpieczeniami skierowanymi do rolników. Chodzi głównie o zawieranie i wykonywanie umów ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz obowiązkowych ubezpieczeń budynków w gospodarstwach rolnych. Dlatego po roboczych konsultacjach z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi moi eksperci przygotowali propozycje zmian w prawie – mówi  prof. dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.

Jak się dowiedzieliśmy, proponowane zmiany legislacyjne mają iść w kierunku urealnienia wypłacanych odszkodowań, a także uchylenia przepisu dotyczącego stosowania tzw. franszyz, który daje możliwość obniżenia odszkodowania w zamian za niższą składkę.

Zdaniem rzecznika finansowego nie może też tak być jak dotychczas, że w umowach ubezpieczeniowych korzystniejszą pozycję mają  zawsze ubezpieczyciele. Takie są wyniki analizy wniosków o interwencję kierowanych do Biura Rzecznika Finansowego w ostatnich latach. W związku z tym  konieczne jest ucywilizowanie ubezpieczeń rolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności