fbpx

Trzeba pomóc rolnikom – List komisarza Wojciechowskiego do unijnych ministrów rolnictwa

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw wsi i rozwoju obszarów wiejskich wystosował list do ministrów rolnictwa UE w sprawie rozwoju obszarów wiejskich i epidemii COVID – 19.

Jak zaznacza Wojciechowski, mamy obecnie do czynienia z niespotykaną sytuacją z powodu wybuchu wirusa Coronavirus. Komisja Europejska działa na wszystkich frontach we współpracy z państwami członkowskimi, aby odpowiedzieć na kluczowe wyzwania i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Zapewnia też, że ze względu na tę sytuację Komisja Europejska wprowadziła już elastyczność i uproszczenia, które zagwarantują kontynuację wsparcia dla rolników i innych beneficjentów Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ramach obecnych ograniczeń przyjętych przez państwa członkowskie.

Unijny komisarz do spraw rolnictwa zachęca ministrów rolnictwa do jak najpełniejszego wykorzystania wszelkiej elastyczności i możliwości dostępnych w ramach rozwoju obszarów wiejskich WPR. Obecnie na ten cel państwa członkowskie mogą przeznaczać około 6 miliardów euro w ramach swoich programów rozwoju obszarów wiejskich. Kwota ta wzrasta do około 17 mld EUR, biorąc pod uwagę pieniądze zarezerwowane na bieżące programy, które nie zostały jeszcze sfinalizowane.

Pieniądze te zmogą zostać przeznaczone na różne formy wsparcia. Wsparcie może dotyczyć łańcucha dostaw żywności, gdzie rolnicy sprzedają bezpośrednio konsumentom lub świadczą usługi dostawy podstawowych produktów, takich jak żywność lub lekarstwa do odizolowanych mieszkańców wsi. Można fundusze te przeznaczyć również na poprawę usług związanych z opieką zdrowotną.

Ponadto fundusze rozwoju obszarów wiejskich mogą wspierać inwestycje na poziomie gospodarstwa, w celu przetwarzania, marketingu lub pakowania żywności lub w celu przywrócenia potencjału produkcji rolnej. Dotyczy to również inwestycji w małą lokalną infrastrukturę i usługi, takie jak zakup sprzętu, adaptacja ośrodków zdrowia lub utworzenie mobilnych placówek opieki zdrowotnej na obszarach wiejskich.

Zdaniem Wojciechowskiego, tam, gdzie istnieją już narzędzia zarządzania ryzykiem, można je natychmiast wykorzystać do zrekompensowania rolnikom znacznych i nagłych strat dochodów w wyniku kryzysu.

Ponadto w ramach Coronavirus Response Investment Initiative Plus Komisja rozszerzyła zakres wsparcia na małe i średnie przedsiębiorstwa wiejskie, proponując pożyczki lub gwarancje na pokrycie kosztów operacyjnych za pomocą instrumentów finansowych. Może to na przykład pomóc w zwiększeniu przepływów pieniężnych rolników.

Komisarz Wojciechowski zapewnia unijnych ministrów rolnictwa, że zawsze mogą liczyć na jego wsparcie i zachęca do dalszej aktywnej współpracy. Trzeba pomóc rolnikom wyjść z kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Autor: Samuel Skrzysz

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner