W Rio de Janeiro trwa spotkanie przywódców państw i organizacji politycznych tworzących Grupę 20. Komentatorzy spodziewają się, zostanie tam podpisana umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami Mercosur. Czy tak się stanie?
W kalendarium wydarzeń zamieszczonym na stronie Rady Europejskiej/Rady Unii Europejskiej znalazł się szczyt G20, o statusie “W toku”. Z zamieszczonej informacji dowiadujemy się, że przywódcy G20 spotkają się na dwudniowym szczycie zorganizowanym przez Brazylię, która obecnie przewodniczy Grupie.
O czym będą rozmawiać przywódcy G20?
– Przywódcy, zebrani pod hasłem „Budowanie sprawiedliwego świata i zrównoważonej planety”, wezmą udział w trzech sesjach poświęconych trzem głównym priorytetom brazylijskiego przewodnictwa: włączeniu społecznemu oraz walce z głodem i ubóstwem, reformie instytucji globalnego zarządzania oraz zrównoważonemu rozwojowi i transformacji energetycznej – czytamy na stronie RE.
Na agendzie bezpieczeństwo żywnościowe
Podczas pierwszej sesji przywódcy będą rozmawiać przede wszystkim o walce z nierównościami, międzynarodowej współpracy podatkowej i bezpieczeństwie żywnościowym. Podczas drugiej sesji przywódcy skoncentrują się na unowocześnieniu takich organizacji międzynarodowych jak ONZ i WTO i ewolucji międzynarodowego systemu finansowego. Podczas ostatniej sesji przywódcy planują zająć się zmianami klimatu oraz efektywnością energetyczną i przechodzeniem na energię odnawialną.
UE będzie przekonywać do ochrony klimatu
– UE nadal zdecydowanie opowiada się za kompleksową i skuteczną realizacją Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 i jej 17 celów. UE i jej państwa członkowskie wniosły największy na świecie wkład w finansowanie działań klimatycznych. W 2023 r. przeznaczyły na te działania 28,6 mld EUR – informuje Rada Europy w kontekście szczytu G20.
Jak widać, w programie nie znajduje się informacja, którą można odnieść do planowanej umowy, która stworzyłaby rynek z populacją 750 mln ludzi. Są jedynie sugestie, że temat ten będzie poruszany.
Sprzedajiom rolnictwo za niemiecki przemysl i tak krowy w europie tworzom ocieplanieklimatyczne a te w Ameryce już nie europejskie wybić a tamte nie soja genetycznie modyfikowana pryskane randapem może być sprowadzana do uni sprawiedliwy swiat tworzą
Niech już ci ,,przywódcy” nie wracają z tej Brazylii,tak będzie dużo lepiej dla Unii