fbpx

Trwa stagnacja na krajowym rynku zbóż

Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że tygodniu 19-25 kwietnia wzrosły ceny pięciu zbóż, zaś trzech spadły. Jak zauważają analitycy e-WGT, skala podwyżek była nieznaczna (0,1-1,9%), jednak spadki cen były już sporo większe (1,5-6,9%).

Znacznie spadła cena owsa konsumpcyjnego, za który podmioty płacą 632 zł/t i jęczmienia browarnianego, za który można średnio otrzymać 873 zł/t, czyli odpowiednio o 6,9 i 3,4% mniej w skali tygodnia. Drożała natomiast pszenica, do 940 zł/t, a więc o 1,2%.

– W ujęciu regionalnym najdrożej za pszenicę płacono w makroregionie północno-zachodnim (974 zł/t za ziarno paszowe i 955 zł/t – konsumpcyjne). Najtańsza pszenica była w makroregionie centralno-wschodnim, gdzie za konsumpcję płacono średnio 914 zł/t, a ziarno paszowe kosztowało średnio 931 zł/t. Warto zauważyć, że obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 18-22%, a kukurydzy o 30% wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża notują ostatnio wieloletnie rekordy cen – informuje e-WGT.

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce, e-WGT za MRiRW
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.