fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeTrwa nabór wniosków na usuwanie folii rolniczych

Trwa nabór wniosków na usuwanie folii rolniczych

Folie rolnicze, siatki i sznurki do owijania balotów, opakowania po nawozach i typu Big Bag to odpady, które rolnikowi trudno jest samodzielnie usunąć w sposób zgodny z prawem. Dlatego do odbierania ich zachęca się samorządy, które mogą wnioskować o wsparcie finansowe w tym zakresie.

Nabór wniosków w ramach priorytetowego programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” trwa od 2 stycznia; prowadzi go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki są przeznaczone dla jednostek samorządu terytorialnego, ale oczywiście skorzystają na tym przede wszystkim rolnicy. Program jest realizowany w latach 2019–2025; jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to ten urząd zabiegał o kontynuację naborów wniosków w tym zakresie.

Jak informuje NFOŚiGW, dofinansowanie ma formę dotacji do 100% kosztów kwalifikowalnych transportu, odzysku lub unieszkodliwienia odpadów. W ramach realizacji przedsięwzięć nie są kwalifikowane koszty zbierania odpadów od rolników oraz podatek VAT. Jedna gmina może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie; beneficjent zobowiązany będzie udokumentować zagospodarowanie (odzysk lub unieszkodliwienie, z wyłączeniem składowania) odpadów usuwanych w ramach realizowanego przedsięwzięcia – brak udokumentowania skutkować będzie wypowiedzeniem umowy i zwrotem wypłaconej dotacji).

Wnioski można składać od 02.01 do 31.03.2023 r. w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”), dostępny na stronie NFOŚiGW. Zobowiązania (rozumiane jako podpisywanie umów) podejmowane będą do 30.06.2023 r. Wypłata środków w ramach umów zawartych na podstawie wniosków złożonych w niniejszym naborze realizowana będzie do 31.03.2024 r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.