fbpx

Trwa konferencja klimatyczna w Poznaniu

W Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, trwa Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – COP 14. Wczoraj rozmawiano m.in. na temat wspólnej wizji” redukcji emisji gazu CO2 do atmosfery. Niektóre kraje, które dotychczas nie były objęte limitami produkcji gazów cieplarnianych, wyraziły chęć dobrowolnych ograniczeń. Konferencja zakończy się 12 grudnia. Bierze w niej udział 11 tys. osób. N”

Uczestnicy oceniają, że wczoraj dokonał się postęp w tym zakresie. Dowodem jest fakt, że niektóre kraje (m.in. Szwajcaria i Korea Płd.), nie objęte do tej pory limitami redukcji emisji gazów cieplarnianych, wyrażają chęć dobrowolnych ograniczeń. Zapowiadają też podanie konkretnych liczb w najbliższym czasie. Przedstawiciele Gabonu wyrazili przekonanie, że wspólna wizja powinna obejmować wszystkich, na sprawiedliwych zasadach. To ważna deklaracja jednego z krajów afrykańskich, która jest nadzieją na zmianę dotychczasowej strategii niepodejmowania zobowiązań przez kraje rozwijające się.
– Dzisiejszy dzień przyniósł postęp w negocjacjach. Tempo pracy jest dobre. Nadal jednak sporo kontrowersji budzi kwestia zobowiązań redukcji emisji przez kraje mniej zamożne – mówił dr Joanna Maćkowiak-Pandera, strategiczny doradca Prezydenta COP 14, Macieja Nowickiego.

Do ważniejszych spraw, które zdołało się wczoraj ustalić, należy zgoda na rozwijanie globalnego systemu monitoringu Ziemi pod kątem zmian klimatu. Podjęto również decyzję o unifikacji systemu transakcyjnego w handlu emisjami. Po dzisiejszej sesji wiadomo również, że przygotowany będzie 5 przegląd IPCC, który zakończony zostanie ok. 2012 r. Na liście akredytowanych na Konferencję osób – delegatów rządowych, obserwatorów i mediów – jest już ponad 11000 osób. Są wśród nich przedstawiciele 189 krajów oraz 484 organizacji o statusie obserwatorów.

Opr. MS/wrp.pl

Dodatkowe informacje:
COP 14 (Conference of the Parties – COP) 14 Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC) wraz z 4 Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto, odbywa się 1-12 grudnia 2008 r. w Poznaniu. Organizatorem Konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCCC, www.unfccc.int), gospodarzem – Rząd RP, a koordynatorem przygotowań z ramienia Rządu – Ministerstwo Środowiska RP (www.cop14.gov.pl). Zespół COP 14 odpowiedzialny jest za działania organizacyjne, promocyjne i współpracę z mediami. Zespół ds. merytorycznych COP 14 wspiera Prezydenta COP w zakresie przygotowań merytorycznych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.