Truskawki na półmetku

Truskawki nie będą już tańsze, a kolejne dni mogą przynieść wzrost cen, jak będą się kończyć owoce z głównego zbioru.

Ceny w połowie czerwca 2014 r są na poziomie cen z ubiegłego roku, od 2 do 3,5 zł/kg (ceny hurtowe).
Mamy teraz przerwę wegetacyjną pomiędzy odmianami czereśni, mówią specjaliści Rynku Hurtowego Bronisze. Kończy się Burlat,  (wczesna wieloowocowa odmiana, owoce ciemne bordo), a dostawy odmiany Vega i Summit  są jeszcze niewielkie (duże sercowate owoce, żółte, z dużym różowym lub czerwonym rumieńcem). Czekamy na pierwsze partie odmiany Poznańska.  Ceny hurtowe czereśni wahają się od 5 do 12 zł/kg (opakowanie jednostkowe od 10 kg).
 
Wszystko wskazuje, że czereśni będzie w tym roku mniej, że względu na przymrozki na początku maja, które uszkodziły w niektórych rejonach kraju kwiaty i wczesne zawiązki owoców.
W związku z tymi uszkodzeniami przewiduje się zmniejszenie ilości owoców także w plantacjach  borówek amerykańskich, sadach wiśniowych, morelowych i brzoskwiniowych.
Wcześniej niż rok temu trafiły do sprzedaży leśnie jagody. Obecnie w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze, cena kilograma waha się 12 do 15 zł/kg, w ubiegłym roku te owoce były dwukrotnie droższe. Owoce sprzedawane są w łubiankach 2,5 kilogramowych. Maliny i borówki amerykańskie pochodzą z upraw pod osłonami. Pierwsze dostawy tych owoców z upraw polowych, mogą pojawić się w przyszłym tygodniu.
Zbliża się sezon arbuzowy. Teraz owoce sprowadzane są z Grecji, Włoch i Hiszpanii. W przyszłym miesiącu spodziewane są arbuzy z Ukrainy. Cena kilograma tych owoców waha się pomiędzy 2,2 a 3,30 zł/kg (w ofercie hurtowej Rynku Hurtowego Bronisze). Zdaniem specjalistów gdy temperatura oscyluje wokół 25 stopni wtedy właśnie arbuzy doskonale się sprzedają.
 
Ceny krajowych warzyw: fasoli szparagowej, bobu, młodej marchwi, młodych ziemniaków odmiany Irga oraz młodej kapusty są niższe niż rok temu. Fasola szparagowa o 40%, (cena hurtowa od 7 do 10 zł/kg), bób jest w cenie od 6,5 do 8 zł/kg (w ofercie hurtowej), to o połowę mniej niż rok temu. Także kapusta kosztuje połowę tego ile płacono za to warzywo w 2013 roku. Teraz cena hurtowa waha się od 1,35 do 2 zł za główkę.  Młode ziemniaki od 86 groszy do 1,10 zł/kg w opakowaniach jednostkowych po 10 kg. Cena importowanych z Cypru ziemniaków zrównała się z cenami krajowych. W ubiegłym roku młode krajowe ziemniaki były trzykrotnie droższe.
 
Niestabilna podaż kalafiorów spowodowała huśtawkę cen. Sklepy płacą za sztukę od 1,5 zł do 4 zł. W ostatnim tygodniu zdrożały pomidory do poziomu 25 – 32 zł za 6 kg czyli od 4,20 zł do 5,30 zł za kg. Ogórki do kwaszenia są droższe niż rok temu od 15 do 20%  i w ofercie hurtowej sprzedawane są w cenie od 2,85 do 3,50 zł za kilogram.

(Źródło: Broniasze)