fbpx
Strona głównaPozostałeTrudna sytuacja w ogrodnictwie duńskim

Trudna sytuacja w ogrodnictwie duńskim

Ponad połowa duńskich gospodarstw ogrodniczych specjalizujących się w produkcji roślin doniczkowych oraz w szklarniowej uprawie warzyw zakończyła rok 2005 ze stratami. N


W tej gałęzi ogrodnictwa zatrudnionych jest 16 tys. osób, a rocznie eksportowała ona dotychczas towary wartości 3 mld koron. Przewiduje się jednak, że w bieżącym roku wiele z tych gospodarstw zakończy swoją działalność. Konkurencję dla nich stanowią głównie gospodarstwa niemieckie i holenderskie, gdzie koszty produkcji są niższe. W krajach tych można zatrudniać zagranicznych robotników sezonowych do trzech miesięcy w roku za płacę niższą od krajowej płacy minimalnej – w przeliczeniu na korony wynosi to 50-80 koron za godzinę pracy. W Danii zarobki robotników sezonowych wynoszą średnio 130 koron za godzinę. Poza tym szacuje się, że koszt opału w bieżącym roku zwiększy się o 50% – klimat Danii powoduje, że zużycie opału jest duże.


(Agra Europe 2006, nr 2208, s. N/4)
W.M.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.