Transgeniczne rośliny zamiast antybiotyków

Niemiecka firma biotechnologiczna, Novoplant, zgłosiła prośbę o zezwolenie na doświadczenia polowe na uprawę transgenicznego grochu, który podawany jako pasza ma zabezpieczać świnie przed chorobami układu pokarmowego powodowanymi przez Escherichia coli.


Do genomu grochu wprowadzono geny pozwalające mu produkować przeciwciała zabezpieczające przed patogenami. Podawanie w paszy takich roślin zapewnia wzmocnienie układu odpornościowego zwierzęcia. Firma wyhodowała 4 różne linie grochu, z których każda zapewnia ochronę przed inną chorobą. Rośliny z pierwszej z tych linii pojawią się na rynku w 2010 r. Sam pomysł wytwarzania roślin produkujących substancje aktywne zabezpieczające przed chorobami nie jest nowy – w ubiegłym roku niedaleko Rostocku prowadzono badania polowe nad ziemniakami wytwarzającymi substancje chroniące przed chorobą wirusową króliki. Jest to metoda coraz popularniejsza od czasu, kiedy zakazano podawania antybiotyków profilaktycznie oraz jako czynników przyspieszających wzrost. Miało to ogromne uzasadnienie, ponieważ takie działania powodowały powstawanie szczepów patogenów odpornych na antybiotyki.

(Agra Europe 2007, nr 2252, s. N/4)
W.M.
foto: COBORU

N

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności