fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościTraktory będą na Ukrainie szukać min

Traktory będą na Ukrainie szukać min

Rolnicze maszyny po raz kolejny zaprzęgnięte zostaną do działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na objętej działaniami wojennymi Ukrainie.

Ukraińscy traktorzyści już w ubiegłym roku zasłynęli z holowania przejętych przez żołnierzy rosyjskich czołgów i innych ciężkich wozów bojowych. Teraz, jak poinformował na Facebooku przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołow, ich pojazdy zaprzęgnięte zostaną do wykrywania min.

– Proces odbywa się zdalnie – ratuje więc życie i upraszcza pracę specjalistów od materiałów wybuchowych. Technologię stworzyła firma Frendt LLC wraz z naukowcami z Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego. Połączono urządzenia zdalnie sterowane i zwykłe ciągniki, a założyciel przedsiębiorstwa Witalij Szuberenski pokazał, jak działa wynalazek. Wykrywacze metalu montowane są na ciągniku. Ten z przodu zbiera informacje i online przesyła je do centrum dyspozycyjnego. Ciągnik automatycznie zatrzymuje się, jeśli po drodze wykryje niebezpieczny obiekt, następnie czeka na dalsze instrukcje od operatora – napisał Wiaczesław Sokołow.

Technologia na początku wykorzystywana ma być przede wszystkim w tych regionach Ukrainy, w których toczyły się walki. W szczególności – okolice Kijowa, Czernihowa i Sum. Docelowo, na 30% okupowanego terytorium Ukrainy.

Firma, w której opracowano technologię, jest uczestnikiem Agroklastru “Agrovin”.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.