Trąba powietrzna na Pomorzu

W sobotę po południu nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego przeszła trąba powietrzna. Niszczyła m.in. dachy domów, powalała drzewa i słupy energetyczne. Nawałnica przeszła przez trzy powiaty: starogardzki, sztumski oraz kwidzyński.

W poniedziałek Pomorski Urząd Wojewódzki rozpocznie zaliczkową wypłatę odszkodowań dla właścicieli gospodarstw, które najmocniej ucierpiały w sobotę w wyniku trąby powietrznej. Straż pożarna szacuje, że trąba uszkodziła co najmniej 53 budynki.
Od niedzielnego poranka trwa szacowanie strat wyrządzonych przez kataklizm. Specjalny, powołany przez wojewodę pomorskiego zespół, wizytuje poszczególne powiaty. Do późnych godzin nocnych trwało w sobotę zabezpieczanie uszkodzonych budynków. W tym celu wykorzystano m.in. materiały i sprzęt zgromadzony w magazynach Wojewody Pomorskiego. Obecnie trudno szczegółowo określić jak wiele rodzin wymagało będzie finansowego wsparcia. Rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak poinformował w niedzielę o terminie rozpoczęcia wypłat zaliczek. Jak wyjaśnił, wysokość odszkodowania uzależniona będzie od skali zniszczeń, które zostaną oszacowane m.in. przez inspektorów nadzoru budowlanego. Maksymalna wysokość zaliczki wyniesie najprawdopodobniej 6 tys. zł” – powiedział Roman Nowak. Podał też, że już w sobotę służby wojewody przekazały strażakom 24 plandeki, które użyto do przykrycia zniszczonych dachów. W niedzielę z magazynów wydano kolejnych 18 plandek.
Jak wynika z najnowszych danych przekazanych przez rzecznika prasowego pomorskiej straży pożarnej Tadeusza Konkola, trąba powietrzna zniszczyła w różnym stopniu co najmniej 53 budynki, w tym 25 mieszkalnych, 27 gospodarczych i magazynowych oraz jeden biurowy.”