Towary z Ukrainy do Polski

Unia Europejska znaczą część taryf celnych, nakładanych na towary przemysłowe importowane z Ukrainy usunęła oraz zredukowała. Dostęp do unijnego rynku uzyskało zboże, kukurydza, jaja i mięso zza wschodniej granicy. Z racji sąsiedztwa w pierwszej kolejności towary te rafią do Polski.

Zgodnie z decyzją unijne preferencje handlowe obejmują m.in. 82% produktów ukraińskiego eksportu rolnego. 
 
Unia wprowadziła kontyngenty na import niektórych produktów rolnych, takich, jak zboża, wieprzowina, wołowina i drób. W ramach bezcłowych kontyngentów Ukraina może wyeksportować do krajów Unii 950 tys. ton pszenicy zwyczajnej (w tym mąka, kasze i granulki), 250 tys. ton jęczmienia (w tym mąka i granulki) oraz 400 tys. ton kukurydzy (w tym mąka, kasze, mączki, granulki i przetworzone ziarno kukurydzy), 40 tys. ton wieprzowiny, 20 tys. ton mrożonych tuszek drobiowych, 16 tys. ton innego mięsa drobiu, 12 tys. ton wołowiny, 3 tys. ton jaj drobiu w skorupkach.  Poza tym, opłaty celne będą mogły być przywrócone, gdyby napływ towarów importowanych z Ukrainy spowodował poważne trudności dla producentów tych towarów na terenie UE.
 
Ukraina nie jest zobowiązana do redukcji ceł dla Unii na zasadzie wzajemności. W trakcie obowiązywania preferencji nie będzie mogła jednak wprowadzić nowych ceł, opłat czy restrykcji ilościowych na towary z UE. Szacowane korzyści dla ukraińskiej gospodarki to prawie pół miliarda euro w tym roku. Rozporządzenie ma obowiązywać do końca października br.
 
Udział rynku UE w eksporcie Ukrainy stanowi prawie 27%, co daje około 17 mld USD.
 
(Źródło: FAPA, suwalki24.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności