fbpx
Strona głównaZwierzętaBydłoToalety dla krów. Tak Holendrzy walczą z emisją tlenku azotu

Toalety dla krów. Tak Holendrzy walczą z emisją tlenku azotu

Jak donosi serwis Interia za holenderskim dziennikiem Algemeen Dagblad, coraz popularniejsze w Holandii stają się toalety dla krów, które pozwalają na ograniczanie emisji tlenku azotu do atmosfery, ale także na bardziej precyzyjne nawożenie.

Zasada działania urządzenia jest dość prosta; dotknięcie pojemnikiem lekko powyżej wymion wywołuje u krów odruch oddawania moczu. Ten zbierany jest do pojemnika i natychmiast odsysany, dzięki czemu metoda zapobiega powstawaniu emisji, magazynując jednocześnie więcej składników nawozowych. Ponadto dzięki temu nie dochodzi do kontaktu moczu z obornikiem; mocz jest bogaty w azot i potas, zaś obornik przede wszystkim w fosforany, więc oddzielenie moczu od obornika pozwala na nawożenie z jeszcze większą precyzją.

Holenderski rząd zobowiązał się zredukować emisję tlenku azotu do 2030 roku o 70 procent, co oznaczałoby redukcję holenderskiej hodowli o 1/3. Z tego też powodu doszło do rolniczych protestów w całym kraju.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.