fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolnicze"To są decyzje polityczne, nie prorozwojowe". Co nie zagrało w Krajowym Planie...

“To są decyzje polityczne, nie prorozwojowe”. Co nie zagrało w Krajowym Planie Strategicznym dla WPR? [video]

Im dalej w las, tym więcej drzew. Powiedzenie to chyba doskonale oddaje sytuację z Krajowym Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Im bowiem bliżej jego realizacji, tym więcej pojawia się słów krytyki m.in. wobec sposobu wydatkowania środków w nowej perspektywie finansowej. O KPS do WPR rozmawialiśmy tym razem z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Według naszego rozmówcy Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest oceniany przez rolników w większości negatywnie. Wiele znajdujących się tam przepisów nie jest powiązanych z praktyką. Kolejny zarzut to uszczuplenie środków na II filar, czyli ten przeznaczony na inwestycje. Zdaniem prezesa KRIR zabieg ten może spowodować, że za kilka lat, ze względu na niedostateczne dofinansowanie modernizacji gospodarstw, polskie rolnictwo może stać się niekonkurencyjne.

– Ambicją polityków była próba pokazania, że dochodzimy do poziomu dopłat na poziomie średniej dla Unii Europejskiej […]. Polityka rolna to nie kwestia rozdania pieniędzy wszystkim. Politycy mówią, że małe gospodarstwa, do 30 ha, skorzystają, ale to nie oznacza wyższych dopłat obszarowo, bo gdybyśmy popatrzyli na obszar, który jest u tych 10% [największych] i którzy dają produkcję towarową, to mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej – tłumaczy Szmulewicz.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]