fbpx

To już oficjalne: w życie wszedł zakaz importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy

Od wczoraj Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła wprowadzenie środków ochronnych przeciwko importowi z Ukrainy, które ograniczają dostawy niektórych produktów rolnych pochodzenia ukraińskiego do 5 krajów UE graniczących z Ukrainą.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Komisja Europejska, od 2 maja, czyli od wczoraj, wprowadzono tymczasowe środki zapobiegawcze przeciwko przywozowi ograniczonej liczby towarów z Ukrainy zgodnie z wyjątkowymi zabezpieczeniami rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych. Środki te są konieczne ze względu na wyjątkowe okoliczności poważnych wąskich gardeł logistycznych, z którymi boryka się pięć państw członkowskich.

– Środki dotyczą tylko czterech produktów rolnych – pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzenia ukraińskiego. Mają one na celu usunięcie wąskich gardeł w logistyce tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Restrykcje wejdą w życie 2 maja i potrwają do 5 czerwca 2023 roku – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Trzeba jednak mieś na uwadze, że w tym okresie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzenia ukraińskiego mogą nadal być dopuszczone do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich UE, z wyjątkiem wspomnianych wyżej pięciu państw członkowskich, czyli właśnie Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Towary mogą nadal krążyć w tych pięciu państwach członkowskich lub przejeżdżać przez nie tranzytem z wykorzystaniem wspólnej celnej procedury tranzytowej lub być wysyłane do kraju lub terytorium poza UE.

Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika, a także wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.

W komunikacie zauważono również, że Komisja Europejska jest gotowa przedłużyć stosowanie środków ochronnych po wygaśnięciu obecnych przepisów dotyczących autonomicznych środków handlowych w dniu 5 czerwca 2023 r., jeśli ta wyjątkowa sytuacja będzie się utrzymywać.

Komisja Europejska jest również gotowa do rozpoczęcia oceny sytuacji na rynku unijnym z innymi „wrażliwymi” produktami, zgodnie z ww. zasadami dotyczącymi zaktualizowanych autonomicznych środków handlowych zaproponowanych przez Komisję Europejską.

źródło: ec.europa.eu

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.