Test na najwyższym poziomie

Technologia TIZ i centrum badań stanowią serce systemu zapewnienia jakości firmy Pöttinger. Od ponad pięciu lat, maszyny są testowane pod względem jakości i przydatności do warunków polowych. To miejsce, gdzie nauka konfrontuje się z praktyką, gdzie naprzeciw siebie stają badania naukowe oraz praktyczne zastosowanie. Ośrodek badań jest jednym z najnowocześniejszych na świecie w dziedzinie rolnictwa i cieszy się doskonałą opinią. Wielu międzynarodowych producentów testuje tam swoje produkty, w tym np. Airbus Industries i wielu znanych producentów samochodów.

Testy te pozwalają na oszczędność czasu i kosztów do 75% w porównaniu do badań terenowych. W firmie Pöttinger do każdego nowego modelu maszyny budowane są przynajmniej dwa prototypy: jedne są poświęcana” na testy w Centrum Badań i Technologii, podczas gdy inne są wysyłane w pole. Tylko w 2009 r. firma prowadziła próby w terenie na powierzchni 8.300 ha.

Testowanie w szczegółach
W centrum próby prowadzone są w takich obszarach, jak: symulacja jazdy, MAST (tzw. stoły do badań wibracyjnych), próby wytrzymałościowe poszczególnych części, komory klimatyczne, stoiska badawcze i różne elektroniczne systemy testowania.

Shaker do testów
Wykorzystanie tzw. stołów wibracyjnych MAST, które mogą testować urządzenia do 4500 kg masy własnej, pozwala zamontowane maszyny poddawać wstrząsom o sile do 40 drgań na sekundę. Każdy model testowany jest nieprzerwanie przez 24 godziny. Podczas symulacji jazdy, która służy do badań zachowań maszyny podczas całego okresu użytkowania, modele pracują pod obciążeniem roboczym do 25 000 kg przy maksymalnych prędkościach jazdy.

Kolejnym etapem jest tzw. komora klimatyczna z ekstremalnymi warunkami pogodowymi: temperatury osiągają od minus 70 do plus 180 stopni Celsjusza i panuje wysoka wilgotność. Również w tych ekstremalnych warunkach temperatur maszyny poddawane są wstrząsom wibracyjnym. Każdy test przeznaczony jest badania maszyn pod maksymalnym obciążeniem. Dla maszyn rolniczych parametry są odpowiednio dobrane do specyfiki każdego segmentu pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność zarówno dla rolników, jak i wykonawców.

Równolegle do tych wszystkich badań, prowadzone są kompleksowe badania w tym zakresie. Badania prowadzone w terenie oraz wyniki uzyskiwane w centrum technologii zapewniają optymalne doświadczenie dla odbiorców: ekspertyzy Pöttingera uczyniły firmę liderem na rynku rozwiązań w obszarze szerokich zastosowań w technologii uprawy i użytkowania pastwisk. “Dzięki nam praca naszych klientów staje się łatwiejsza i wpływa na ich jakość życia. Nam nie wystarczy, by technologia była niezawodna, ona również musi idealnie odpowiadać potrzebom naszych klientów”, uważają Heinz i Klaus Pöttinger.