fbpx
Strona głównaPozostałeBudownictwoTermoizolacja się opłaca

Termoizolacja się opłaca

Termoizolacja domu pomaga zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 40-50%. W końcu jest to inwestycja na lata, a zwraca się po niedługim czasie – później pozostają już tylko oszczędności. Oczywiście w naszej kieszeni.

Koszty późniejszej eksploatacji domu to kwestia, o której często zapomina się przy budowie domu. Warto jednak pamiętać, że są to znaczące kwoty, z których ogrzewanie pochłania aż do 80%. Dlatego właśnie tutaj warto szukać oszczędności, bez względu na to, czy planuje się budowę domu, jest się w trakcie budowy, czy też przymierzamy się do remontu. Jeszcze przed pełnią sezonu grzewczego warto sprawdzić, jak obniżyć koszty ogrzewania.

Istnieje wiele sposobów na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją domu, zwłaszcza tych związanych z opłatami za ogrzewanie domu. Niektóre są bardzo proste i niewymagające dużych nakładów czasu, czy pieniędzy. Inne związane są z koniecznością poniesienia pewnych kosztów i wykonania większych i bardziej czasochłonnych prac. Jednak bez względu na to, ile mamy czasu, czy pieniędzy zawsze możemy wprowadzić większe lub mniejsze zmiany, które zagwarantują nam niższe rachunki za ogrzewanie.

Odsłonięte grzejniki
Zabudowane lub zasłonięte osłonkami grzejniki muszą rozgrzewać się dużo mocniej, aby ogrzać pomieszczenie do pożądanej temperatury. Zużywają wówczas znacznie więcej paliwa, co odbija się na naszych rachunkach za ogrzewanie. Podobnie jest z meblami, czy innymi dekoracjami znajdującymi się w zbyt bliskiej odległości od grzejników. Minimalna odległość wszelkich przedmiotów od grzejników nie powinna być mniejsza niż 10 cm.

Rozsądne wietrzenie pomieszczeń
Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne dla zachowania zdrowego mikroklimatu w domu. Rezygnacja z tego może doprowadzić do powstania zagrzybień na ścianach, a także do dolegliwości chorobowych domowników. Należy to jednak wykonywać z głową i zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami. Podczas wietrzenia zawsze powinniśmy zakręcać zawory ogrzewania – nawet krótkie napływy zimnego powietrza spowodują mocniejsze nagrzewanie grzejników, a przez to większą konsumpcję paliw. Ważny jest także czas wietrzenia – optymalny czas wentylacji, szczególnie przy dużym mrozie powinien wynosić ok. 3-5 min. Lepiej wietrzyć dom częściej a krócej, niż jednorazowo przez długi czas. Unikajmy również rozszczelniania okien (tzw. mikroszczeliny). Wymiana powietrza następuje wtedy bardzo powoli, a w rzeczywistości najbardziej wychładzane są powierzchnie w pobliżu okna, co może przyczyniać się do powstawiania niekorzystnych warunków mikroklimatycznych a w rezultacie rozwoju pleśni.

Różnicowanie temperatury
Różne pomieszczenia w domu wymagają różnej temperatury – w zależności od tego, ile spędzamy w nich czasu i jakie mają przeznaczenie. Temperatura w kuchni, czy w sypialni nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym, czy w łazience. Warto wprowadzić także różnicowanie temperatur na dzienną i nocną. Dla snu najodpowiedniejsza temperatura to ok. 18˚C.

Ogrzewaj jedynie używane pomieszczenia
W przypadku takich pokojów, które nie muszą być stale ogrzewane warto obniżyć temperaturę i zamknąć je szczelnie. Temperaturę można zredukować do 17, lub nawet 15˚C. Większe obniżanie temperatury jest niewskazane – aby ponownie nagrzać takie pomieszczenia będzie trzeba dostarczyć bardzo dużej ilości energii, jest to zatem tylko pozorna oszczędność. Warto także na czas przebywania domowników poza domem ograniczać temperaturę w całym budynku do 17˚C, a w przypadku dłuższych, kilkudniowych wyjazdów nawet do 15˚C. Pamiętajmy, że obniżenie temperatury w domu zaledwie o 1˚C oznacza blisko 6% oszczędności w skali całego sezonu grzewczego.

Montaż ekranów izolacyjnych za grzejnikami
Dobrym i jednocześnie prostym w realizacji rozwiązaniem jest także umieszczenie za grzejnikami specjalnych ekranów z folii aluminiowej, które będą odbijały emitowane z urządzeń ciepło. Montaż takich ekranów zwiększa wydajność grzejników o ok. 10%. Z podobnych przyczyn warto także zamontować ponad grzejnikiem szeroki parapet lub półkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepłe powietrze odbije się od „przeszkody” i powędruje na środek pokoju, a nie w stronę okna i w efekcie na zewnątrz domu.

Trwała i szczelna izolacja termiczna
Jeżeli chcemy mieć dom energooszczędny powinniśmy przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej izolacji termicznej, bez względu na to czy dopiero planujemy jego budowę, czy chcemy przeprowadzić termomodernizację. Nawet najlepszy piec grzewczy, czy też najlepsze nawyki domowników nie spełnią swojego zadania, jeżeli nie zadbamy o prawidłowe ocieplenie naszego domu. Aby zgodnie z rachunkiem ekonomicznym efektywnie ograniczyć straty energii w budynku, należy zastosować grubszą warstwę wełny skalnej, niż ta wymagana przepisami. – Dla każdego domu można obliczyć uzasadnioną ekonomicznie, optymalną grubość izolacji, która dla wełny skalnej wynosić będzie ponad 20 cm izolacji dla ścian, 30 cm dla dachu i około 15 cm dla podłóg. Dzięki zastosowaniu ocieplenia o odpowiedniej grubości możemy obniżyć zapotrzebowanie na energię w statystycznym domu jednorodzinnym nawet o 40-50%. Dodatkowo nie będzie konieczności inwestowania w większe systemy grzewcze. W konsekwencji przełoży się to zauważalnie na niższe rachunki za ogrzewanie – tłumaczy Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.

W przypadku produktów do izolacji termicznej szczególnie ważne są parametry techniczne, jak gęstość oraz ich trwałość. Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe zalety oferowane nie przez wszystkie materiały izolacyjne, jak parametry akustyczne, paroprzepuszczalność materiałów oraz deklarowaną klasę reakcji na ogień.

Sprawdzona i efektywna instalacja grzewcza
Niezależnie od tego, czy wybierzemy gaz, czy węgiel, instalacja grzewcza powinna odpowiadać zapotrzebowaniu budynku na ciepło. – Często zdarza się, że chcąc poprawić komfort cieplny, najpierw montujemy zbyt duży kocioł, a dopiero potem inwestujemy w ocieplenie, okna i drzwi. Efekt tego jest taki, że nasz system grzewczy nie będzie pracował optymalnie, np. będzie wykorzystywał tylko połowę swojej mocy. Gdyby odwrócić kolejność, czyli najpierw ocieplić a potem dobrać kocioł okaże się ze możemy spokojnie wybrać mniejszy kocioł, oszczędzając w rzeczywistości na jego zakupie. Nie są już rzadkością duże domy o powierzchni ponad 300m2,ogrzewane kotłami o mocy jednie 18kW – podpowiada Piotr Pawlak.

Konieczny jest także dobór pieca do rodzaju paliwa, który będziemy wykorzystywać – np. w przypadku palenia węglem odpowiedni będzie kocioł ze spalaniem dolnym, a przy biomasie i drewnie urządzenie zgazowujące. Aby mieć pewność, że instalacja grzewcza jest efektywna powinniśmy także co roku, przed sezonem grzewczym przeprowadzać regulację kotła oraz czyszczenie go z sadzy i substancji smolistych – zmniejszymy dzięki temu zużycie paliwa. Warto także zaizolować rury i przewody instalacji grzewczej. Jeżeli wykorzystamy odpowiedni materiał, unikniemy strat ciepła oraz podniesiemy bezpieczeństwo ogniowe całej instalacji.

Renata Struzik, za: Rockwool

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.