fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościTerminal Contargo Hatrans Łódź: Nowe okno na świat dla polskiej żywności

Terminal Contargo Hatrans Łódź: Nowe okno na świat dla polskiej żywności

W Łodzi powstanie  nowoczesny terminal przeznaczony do obsługi transportu żywności. To pierwsza inwestycja w regionie spółki Contargo Hatrans Łódź Sp. z o.o. powstałej na bazie dwóch firm logistycznych działających na terenie Polski i Europy: łódzkiej Hatrans Logistics oferującej usługi logistyczne w Polsce, Europie i w Chinach i prężnie działającej na terenie całej Europy spółki Contargo.

Terminal zostanie włączony do sieci 24 terminali grupy Contargo znajdujących się na terenie Europy Zachodniej – między innymi w Holandii, Francji, Szwajcarii i Niemczech. Będzie to 25. terminal, pierwszy w Europie Wschodniej. Obecnie trwają prace projektowe. W przyszłym roku planowane  jest rozpoczęcie    prac budowlanych.

Jak podkreślają inwestorzy terminal w Łodzi docelowo stanie się istotnym elementem sieci transportowej łączącej nie tylko  istniejące terminale Contargo w Europie Zachodniej, ale również  terminale morskie w Polsce oraz połączenia kolejowe z Chin. Dzięki temu, terminal może stać się on  ważnym elementem łańcucha logistycznego, punktem węzłowym generującym dodatkowy wolumen obrotów kontenerowych, który do tej pory nie istniał bądź w dużym stopniu omijał region łódzki. To w konsekwencji spowoduje wzrost zatrudnienia i obrotów firm kooperujących  –  lokalnych przewoźników samochodowych, kolejowych, firm usługowo-remontowych oraz wygeneruje wpływy podatkowe.

– W nowym terminalu chcemy skoncentrować się przede wszystkim na eksporcie  żywności, w szczególności pochodzącej od przetwórców z terenu województwa łódzkiego,  zarówno na Wschód (Chiny jak i Rosja oraz państwa WNP) oraz na Zachód. Będzie to jeden z pierwszych obiektów tego typu, mający możliwość pełnej obsługi chłodniczej. Spodziewamy się też skorzystać z ostatnich zmian w rosyjskim prawodawstwie celnym, dotyczących przewozów tranzytowych żywności przez terytorium tego państwa. Były one sygnalizowane od początku bieżącego roku – mówi Żaklina Kaczmarek, wiceprezes Contargo Hatrans Polska.

Centrum logistyczne zawsze staje się ważnym punktem na mapie terenów inwestycyjnych. Tak samo będzie i tym razem. Terminal intermodalny może przyczynić się do ożywienia i dalszego rozwoju życia gospodarczego na terenie  Teofilowa Przemysłowego ( dzielnicy Łodzi  gdzie będzie zlokalizowany)  oraz przyczyni  się do powstawania nowych ośrodków produkcyjno – usługowych wzdłuż budowanej właśnie trasy S-14. Terminal Contargo Hatrans Łódź  przysłuży się także  do zaktywizowania inwestycyjnego tej części regionu . Wielu inwestorów uzależnia  bowiem lokalizację swoich zakładów od sprawnej infrastruktury logistycznej, bo to właśnie ona  staje się głównym czynnikiem przewagi konkurencyjnej.

– Powstanie w Łodzi nowoczesnego terminalu multimodalnego oznacza nie tylko usprawnienie procesów inwestycyjnych, ale również szeroka promocję regionu łódzkiego – serca geograficznego i logistycznego Polski. Dlatego jak najszybsze uruchomienie tej inwestycji powinno być również priorytetem dla władz samorządowych Łodzi i regionu łódzkiego. Aby tak się stało Contargo Hatrans Łódź chce  skorzystać z przeznaczonej na ten cel unijnej dotacji. Finansowe wsparcie pozwoli spółce na zastosowanie najnowocześniejszych  technologii, czyniąc terminal jednym z najbardziej ekologicznych w Europie  mówi Włodzimierz Tomaszewski, poseł na Sejm RP z Łodzi.

– W związku z planowaną  budową terminala multimodalnego wystąpiliśmy  z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych, w  konkursie organizowanym przez Departament Regionalnego Programu Operacyjnego  Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi pt. Transport Multimodalny (działanie III.3).  Wsparcie jakie możemy uzyskać z tego programu pozwoli na zastosowanie   najnowocześniejszych rozwiązań ekologicznych , na co spółka kładzie szczególny nacisk. Bezpieczeństwo i najwyższe standardy obsługi przy użyciu wyrafinowanych systemów technicznych we współpracy z uczelniami regionu (cichobieżne suwnice z instalacją odzysku energii) oraz systemów IT są naszym bezwzględnym priorytetem – podsumowuje Żaklina Kaczmarek.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.