fbpx

Termin wapnowania gleb

Doprowadzenie odczynu gleby do wartości optymalnych dla uprawianych gatunków roślin stanowi jeden z istotnych czynników decydujących o przyszłym plonie użytkowym, bowiem pobieranie składników nawozowych i ich przemiany w glebie w znacznym stopniu uzależnione są od jej pH. W celu odpowiedniego zarządzania składnikami pokarmowymi istotną rolę odgrywa ustalenie najkorzystniejszego terminu wapnowania gleb.

Agrochemiczny termin wapnowania uwzględnia sekwencję uprawianych roślin, a mianowicie częstotliwość stosowania związana jest z rotacją zmianowania. Z kolei kalendarzowy termin wapnowania stanowi termin wykonania tego zabiegu w konkretnym sezonie wegetacyjnym.

Agrotechniczny termin wapnowania

W przypadku agrotechnicznego terminu wapnowania można go wykonać w terminie optymalnym – po zbiorze przedplonu rośliny wrażliwej, czyli pod zboża oraz w terminie krytycznym, kiedy wapnowanie gleby jest niezbędne przy niewykonaniu zabiegu wapnowania pod przedplon. W tym terminie wapnowanie przeprowadza się po zbiorze przedplonu rośliny wrażliwej, czyli po zbożach. Roślinami wrażliwymi na zakwaszenie gleb są miedzy innymi: bobik, fasola, rzepak, burak cukrowy, lucerna, jęczmień jary, konopie siewne, zaś w grupie roślin charakteryzujących się niewrażliwością na wapnowanie znajdują się zboża z wyłączeniem jęczmienia jarego.

Agrotechniczny termin krytyczny związany jest z rozpoczęciem nowego cyklu wegetacyjnego z rośliną, która odznacza się wrażliwością na odczyn gleby. Należy podkreślić, że termin krytyczny wykonania zabiegu wapnowania może kolidować z innymi zabiegami, które wykonywane są w uprawie roślin.

Wapnowanie interwencyjne

Natomiast interwencyjny agrochemiczny termin wapnowania jest wykonywany przed bądź też w okresie pełnej wegetacji rośliny uprawnej, a jego głównym celem jest ratowanie plonu rośliny. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu wapnowania w terminie interwencyjnym należy jednak oszacować możliwe straty plonu użytkowego roślin w efekcie nie wykonania zabiegu wapnowania oraz dokonać wyboru najlepszego nawozu do odkwaszania, jak również ustalić termin wykonania zabiegu, uwzględniając zarówno stan roślin i ich fazę rozwojową, jak też panujące warunki agrometeorologiczne.

Z kolei przy ustalaniu kalendarzowego terminu wapnowania uwzględnia się nie tylko ilość czasu jaka jest do dyspozycji do wykonania zabiegu (czas od zbioru przedplonu do rozpoczęcia nowego sezonu wegetacyjnego) i wielkość pól, ale również szybkość działania zastosowanego nawozu odkwaszającego.

Szybkodziałające nawozy tlenkowe nie powinny być stosowane na gleby lekkie i bardzo lekkie, które charakteryzują się małym kompleksem sorpcyjnym. Jednakże w praktyce rolniczej przy doborze nawozu do odkwaszania gleby należy uwzględnić dawkę wapna oraz głębokość, na jaką zostanie wprowadzony nawóz. W przypadku wapnowania gleb określanego jako „potrzebne” lub „wskazane” zalecana jest aplikacja nawozów wolno działających, np. węglanowych. W sytuacji stosowania tlenków wapnia na lekkich glebach silnie zakwaszonych wskazane jest obniżenie do 50 – 66% dawki wapna w odniesieniu do potrzeb.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.